ZZTK ZEYTİNYAĞI TANITIM ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA İSTANBUL / İSTİNYE PARK AVM ‘DE ZEYTİNYAĞI TADIM UZMANLARI SERDAR ÖÇTEN ÜNSAL VE DİLŞEN OKTAY TARAFINDAN KATILIMCILARA ZEYTİNYAĞI TADIMLARI YAPTIRILDI.

 

AVM’LERDE ZEYTİNYAĞI ŞOVU!

TİM BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ, İSTİNYEPARK’DA ZEYTİNYAĞININ TADINA BAKTI

Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı tüketimini arttırmak için yurtiçinde ve yurtdışında tanıtım yapan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, “Zeytinyağı: Sağlıklı ve Lezzetli” isimli proje ile Türkiye’de tanıtım çalışmalarını başlattı.

Projenin ilk ayağı İstinyepark Alışveriş Merkezinde gerçekleştirildi. Kampanyanın ilk güne Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de katılarak zeytinyağı tadımı yaptı ve çalışmalara destek verdi. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı ve TİM Başkanvekili Ali Nedim Güreli ile İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Lemi Tolunay’ın da katıldığı etkinlikte, gün boyunca alışveriş merkezine gelen ziyaretçilere zeytinyağının sağlık açısından faydaları anlatıldı.

Etkinliklerde Zeytindostu Derneği ve AYTB Gıda Laboratuarı işbirliğinde kurulan Tadım paneli uzmanlarından Serdar Öçten Ünsal ve Dilşen Oktay’da katılımcılara zeytinyağı tadımı ve kalitesi hakkında bilgilendirme yaptılar. Düzenlenen yarışmalarla ziyaretçilere zeytin ve zeytinyağı üzerine çeşitli sorular sorularak doğru cevap verenler ödüllendirildi.

Uluslararası Zeytinyağı Konseyi’nden hibe desteği alarak çalışmaları başlattıklarını belirten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Başkanı Metin Ölken, Ekonomi Bakanlığı ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği işbirliğinde kurulan komitenin tüketiciyi zeytinyağının sağlığa faydaları ve lezzeti hakkında bilgilendirmeyi hedeflediğini söyledi. Ölken etkinliklere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker’in ile Gümrük Ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’yı da davet ederek, destek isteyeceklerini bildirdi.

Halen zeytinyağını az tüketiyoruz

Türkiye’de 800 gram seviyesinde olan kişi başı yıllık zeytinyağı tüketiminin yapılan çalışmalarla 1.5 kilograma kadar çıkarıldığını kaydeden Metin Ölken, 2000 yılı sonrasında zeytin ağacı varlığımız ise 90 milyondan 170 milyona çıktı. Önümüzdeki 3-5 yıllık süreçte Türkiye yıllık 400 bin tonun üzerinde zeytinyağı üreten bir ülke konumuna yükselecek ve dünya ikinciliğine oturacak. Yakın gelecekte oluşacak bu rekoltenin sadece ihracatla ve mevcut iç tüketimle eritilmesi mümkün değil. O nedenle Türkiye’deki tüketimi özendirmemiz gerekiyor, iç tanıtıma bu nedenle ağırlık veriyoruz. İstikrarlı ve sürdürülebilir bir ihracat için güçlü bir iç piyasaya inanıyoruz.” diye konuştu.

Kansere yakalanma oranı yüzde 50 azalıyor…

Sürekli zeytinyağı kullanan kişilerin, zeytinyağı kullanmayan kişilere göre kansere yakalanma olasılığının yüzde 50 daha az olduğuna işaret eden Ölken, Zeytinyağının hücrelerin korunmasından sindirimi kolaylaştırmaya, kemik gelişimine katkı sağlamaktan kabızlığı önlemeye, yaşlanmanın beyin fonksiyonları üzerindeki etkisini yavaşlatmaktan kötü kolesterolü düşürmeye kadar birçok asıdan insan sağlığına faydası olduğuunu bildirdi.

Büyükekşi : “Tanıtım grupları Türkiye markasını ön plana çıkaracaklar”

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, birçok sektörde oluşturulan tanıtım gruplarının gerek içerideki gerekse yurt dışındaki faaliyetlerini desteklediklerini belirtti. TİM olarak bu grupların koordinasyon içerisinde çalışmaları ve Türkiye markasını ön plana çıkarmaları konusunu hükümete önerdiklerini kaydeden Büyükekşi, bu konuda gerekli düzenlemelerin yapıldığını söyledi.

Bu yıl küresel ısınma nedeniyle Zeytin üretiminin düşük olduğunu açıklayan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Nedim Güreli ise yeni dönemde iyi rekolte beklediklerini, Türkiye’nin son yıllarda yaptığı atılımla dünya pazarında söz sahibi olacağını vurgulayan Güreli, düzenlenen etkinliklerle yurt çapında zeytinyağı tüketimini artırmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

İlki İstinyepark AVM’de gerçekleştirilen etkinlik, 18 Eylül 2011 Pazar günü Kanyon AVM’de, 25 Eylül 2011 Pazar günü ise Palladium AVM’de tekrarlanacak. Kampanya büyük iller başta olmak üzere tüm illerde düzenlenecek ve zeytinyağının sağlığa faydalarının anlatılacağını ve el broşürleri dağıtılacak, çocuk ziyaretçilere sürpriz hediyeler verilecek.

Aradığınız kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın