Ula Kaymakamlığı Proje Hazırlama Ekibi tarafından Ula İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü adına hazırlanarak Güney Ege Kalkınma Ajansına (GEKA) sunulan ‘Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi’ projesi onaylandı. Eğitimlerde Zeytinyağı Tadım Uzmanı Serdar Öçten Ünsal tarafından zeytin ve zeytinyağı tarihçesi, arazi ve zeytin fidanı seçimleri, zeytin bahçelerinde bakım ve verimlilik, zeytinyağı makineleri işleyişi, zeytinyağı üretimi, ambalaj, etiket ve stoklama tüketim bilgileri anlatılarak zeytinyağı tadım eğitimi uygulamalı olarak verilecek.

GEKA tarafından finanse edilecek proje kapsamındaki eğitimler 7 gün boyunca farklı mekânlarda sürecek olup, 175 kişinin eğitimlere katılması planlanıyor. Konuyla ilgili Ula İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yayımlanan basın açıklamasında geçtiğimiz Ekim’de Muğla Ticaret Odasınca düzenlenen ve GEKA tarafından finanse edilen Zeytinyağı tadım eğitiminin hazırlanan Zeytinyağı Duyusal Tadım Eğitimi’ projesine ilham verdiği bildirildi. Muğla Ticaret Odasınca düzenlenen eğitim sonrasında bu eğitiminden Ula ilçesi üretici ve tüketicilerinin de faydalanması ve ilçede üretilen zeytinyağından daha fazla katma değer kazandırılmasının hedeflendiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu eğitime zeytin ve zeytinyağı üreten, tüketen ve işleyen her guruptan insanın katılımı sağlanarak kaliteli zeytinyağını duyusal olarak tanıyabilme yetisinin kazandırılması hedeflenmektedir. Ayrıca ölümsüz ağaç olarak adlandırılan ve gıda olması yanında çok önemli bir şifa kaynağı olan zeytinin uygun şartlarda hasat edilip, işlenip, saklanıp ve tüketilmesinin sağlanması hedeflenmektedir. Bu eğitimler sayesinde İlçemizde kaliteli zeytinyağını talep eden tüketici, işleyen işletmeci ve üreten üretici portföyünü genişletilerek markalaşma hedeflenmektedir. Doğanın bize sunduğu şifa kaynaklarından biri olan Zeytinyağının sağlık üzerine etkilerini Ecz. Atilla Totoş anlatacaktır. Bu sunumdan sonra zeytinyağına bakış açınız kesinlikle değişecektir.”

Eğitimler;

23 Şubat 2015 pazartesi Ula Merkez,

24 Şubat 2015 Salı Kızılağaç Mahallesi,

5 Şubat 2015 Çarşamba Akyaka Mahallesi,

26 Şubat 2015 Perşembe Gökova Mahallesi,

27 Şubat 2015 Cuma Kızılyaka Mahallesi,

28 Şubat 2015 Cumartesi Karabörtlen Mahellesi,

01 Mart 2015 günü ise Pazar Gölcük Mahallesi’nde yapılacak.

Haber Merkezi http://muglakentgazetesi.com/zeytinyagi-duyusal-tadim-egitimi-projesi-onaylandi/

Aradığınız kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın