Prof. Dr. Beraat Özçelik, 1990 yılında Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra, 1991 yılında İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 2000 yılında İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümünden Doktor ünvanını aldıktan sonra, doktora sonrası çalışmalarını “Ohio State University Food Science Department” da burslu olarak gerçekleştirmiştir.

2006 yılında doçent olmuş, 2012 yılı şubat ayında ise İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümünde Profesörlük kadrosuna atanmıştır. Halen Kimya ve Metalurji Bölümü Başkanı ve Rektör yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Fonksiyonel ve zenginleştirilmiş ürün gelişimi, duyusal analiz, gıda güvenliği ile yenilebilir yağlar, antioksidanlar ve zeytinyağı konusunda yapmış olduğu 20 den fazla uluslar arası yayını, 22 ulusal araştırma makalesi ve 76 uluslararası, 32 ulusal bildirisi ve mevcuttur.

Tamamlamış olduğu 4 uluslararası ve 1 adet de ulusal kitap bölümü bulunmaktadır. 2 Uluslararası derginin 5 adet de ulusal derginin yayın kurulu üyesi olup, pek çok Gıda dergisinde hakemlik yapmıştır. Ayrıca şimdiye kadar pek çok Avrupa Birliği Projesinde ve TUBİTAK projelerinde yürütücü, araştırmacı veya danışman olarak çalışmıştır.

Şimdiye kadar tamamlanmış olan 2 adet Doktora tezi ve 12 adet yüksek lisans tezinin yürütücülüğünü yapmıştır. Prof. Dr. Beraat Özçelik 2011 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Başarı Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Aradığınız kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın