YAKICILIK
ACILIK
MEYVEMSELLİK
AMBALAJ VE ETIKET
URETIM SARTLARI
FIYAT - OZELLIK
Ortalama

Oksijen deposu olan kaz dağlarının, Çanakkale boğazı ile Edremit körfezi arasında kalan sert kuzeyli rüzgarların etkisiyle çok özel aromalar kazanan zeytin meyvesinin usta eller ile hasat edilip uygun soğuk sıkım şartlarında üretilen Orfion Zeytinyağı orta yoğun meyvemsi (baharlı bitkiler, yeşil domates, yeşil elma, çimen) kokulara sahip , zeytin meyvesinden gelen fenol bileşenlerin ve antioksidanların etkisi ile dili üzerinde acılık ve genizde uzun süren bir yakıcılık oluşturuyor.

Naturel sızma zeytinyağlarında kalite ve sağlığın göstergesi olan meyvemsi kokular,acılık ve yakıcılık ORFİON NATÜREL SIZMA ZEYTİNYAĞI ‘nda yoğun olarak bulunmaktadır.

Çiğ olarak tüketilmesi,salata ve mezelerde kullanılması uygundur.

Özellikle mezeler, makarnalar üzerine dökülmesiyle sofralarınızı şölene dönüştürebilecek kadar lezzetli aromalara sahip olacaksınız.

NOT: Almak istediğiniz Naturel sızma zeytinyağının koyu renkli şişede ve uygun hava koşullarında saklanmış olduğundan emin olunuz. İhtiyacınız kadar alınız ve sezonunda tüketiniz, naturel sızma zeytinyağının bir gıda maddesi olduğunu ve bayatladığını sakın unutmayınız. En uygun koşullarda (18 C-22 C) ,karanlık, ışık geçirmeyen ortamlarda saklayınız ve hava ile temas ettirmeyiniz. Saydam ve pet şişelerde asla naturel sızma zeytinyağı satın almayınız.

Serdar Öçten ÜNSAL

Zeytinyağı Tadım Uzmanı

Bu sayfada yazılı olan yorum ve bilgilerin izinsiz olarak kullanılması halinde yasal işlemler uygulanır.

Aradığınız kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın