Zeytinyağı tadım uzmanı veya laboratuvar çalışanı değilseniz karşınıza çıkan zeytinyağlarının naturel sızma olup olmadığını anlamanız hiç de kolay olmayacaktır.

Duyusal olarak;

Naturel Sızma zeytinyağını kokladığınızda taze biçilmiş çimen , çağla ,badem ,yeşil elma, domatesin sapındaki yeşil dal, muz yeşil kabuğu, enginar, bezelye kokularını alıyorsanız , parfüm gibi kokuyorsa , bu koku sizi mutlu ediyorsa ve itici gelmiyor ise,

Sızma zeytinyağıdan bir yudum ağzınıza alıp dilinizin ve damağınız üzerinde gezdirdiğinizde bir burukluk , badem veya olmamış yeşil zeytin veya elma çekirdeği acılığı dilinizin yan bölgelerinde hissediliyorsa,

Boğazınızda karabiber acılığı gibi bir yanma oluyor ve bu yakıcılık yemek borunuza doğru inmiyor ise doğru sızma zeytinyağına ulaşmış bulunmaktasınız.

Ancak,

Aldığınız ürünü açtığınızda çok kötü ve ağır bir koku sizi rahatsız ediyor ise,

Bir yudum aldığınızda çok tatlı geliyor veya acılık gelmiyorsa, (alacağınız acılık yeşil zeytini dalından koparıp yediğinizde oluşan bir acılıktır, yada badem veya kayısı çekirdeğinin acılığıdır)

Boğazınızdan aşağı yemek borunuza doğru bir yanma hissediyorsanız ve yemeklerden sonra mide yanması oluyor ise aldığınız ürün sızma zeytinyağı olmayabilir.

Şüphe ettiğiniz ürünleri Gıda Güvenliği kapsamında alo 174 gıda hattını telefon ile arayarak bildirebilirsiniz. Naturel Sızma Zeytinyağı demek ; zeytin meyvesinden elde edilen yağın kimyasal ve duyusal değerlerinin gıda kodeksi kriterlerine uyması demektir. Yoksa işleme şekli, taş kırıcı veya değirmen,çuvaldan sızması, preslerden süzülmesi naturel sızma zeytinyağı olduğunu belirlemez. Zeytinyağının rengine bakarak kalitesi anlaşılamaz.

Aldığınız Naturel Sızma Zeytinyağı kimyasal ve duyusal analizlerden geçmiş ve sizin damak zevkinize uyuyor ise en iyi zeytinyağını bulmuş olabilirsiniz.

Serdar Öçten ÜNSAL

Aradığınız kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın