Hasat zamanımızı gün sonunda bitirdiğimizi düşünürsek en geç 3 saat içerisinde toplanan zeytin meyvelerini zeytinyağı fabrikasına götürüp sıkım işlemine başlamak gerekmektedir.Çünkü sabah başlanan toplama ortalaması 5 saate denk gelmektedir. Toplanan zeytin meyveleri en geç 8 saat içerisinde sıkım işlemi yapılacak şekilde toplanmalı ve zeytinyağı fabrikası ile randevu usulü çalışılmalıdır. Özellikle çuvallara toplanıp, traktör kasası üzerinde çalışan içilerle beraber, ezilip fabrikaya getirilen ve fabrika bahçesinde günlerce bekletilen zeytinlerden kaliteli ve sağlıklı bir naturel sızma zeytinyağı elde edilmesi zaten hayal olur ve beklenmemeli de.

 

 

Randevu ile çalışmak sizin için olduğu kadar işletme sahibi içinde kolaylık sağlayacaktır. Geleceğiniz zaman dilimi belli olduğunda işletme sizin ihtiyaçlarınıza göre çalışma sistemi belirleyecek ve düzen içerisinde sıkım işlemi gerçekleştirilecektir.

Toplamış olduğunuz zeytin meyvelerini güneş ışığından ve gün ısısından uzak bir yerde hava geçişleri engellenmeyecek biçimde stoklamanız gerekmektedir. Eğer toplamış olduğunuz meyvelerin içerisinde ezik veya dip zeytinleri var ise oksijen ışık ve ısı temasıyla meyvede bulunan şekerin yardımıyla fermentasyon süreci başlayacak diğer topladığınız zeytin meyveleri de etkileşime girecek fabrikaya getirdiğinizde aynı hattı kullanan zeytin hamuru ve zeytinyağında kızışma,posa , şarabımsı ve sirkemsi gibi istenmeyen kusurlar oluşacaktır.

 

 

İmkanınız var ise soğuk hava deposunda saklayacağınız zeytin meyvelerinizi toplamış olduğunuz gün gibi aynı doğallığıyla işlenmesine sahip olacaksınız. (+4C – +5C) derecelerde saklamış olduğunuz zeytin meyvelerinin doğal sürecini uzatmış olursunuz.

Kaliteli ve sağlıklı naturel sızma zeytinyağına ulaşmak için ; çuvallar içerisine zeytin toplanmaması, toplanmış zeytin meyvesinin arazi yada fabrika bahçesinde saatlerce hatta günlerce bekletilmemesi gerekmektedir.

Çaresiz kaldınız ,topladığınız zeytin meyvelerini arazide bekletmek zorundasınız, ne yapacaksınız ?

Sergi yada yaygılara topladığınız zeytin meyvelerini gölge ağaçların altına güneş ışınlarını görmeyecek şekilde yerleştirip aynı zamanda her bir kasa rüzgar alacak şekilde dizmelisiniz.

 

 

Ağaçlarınız küçük ise yani yeterince gölge yapacak taç büyüklüğüne erişmemişse o zaman küçük bir çardak yapmalısınız,hava geçirgenliği olacak ve asla güneş ısısı almayacak.

Akşam üzeri traktöre yüklediğiniz zeytin meyvelerini işletmeye götürürken üzerine hasat işçilerini oturtmayacaksınız. Ayrı araçlarla işçiler ve hasat aletlerini taşımalısınız.

 

Serdar Öçten ÜNSAL

Aradığınız kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın