Ülkemizde bilinçsiz tüketicilerin zaafından faydalanan bazı markalar zeytinyağında sınıf yaratarak tağşiş yapmaktadırlar. Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı pirina yağı ve zeytinyağı tebliğine göre natürel sızma zeytinyağı diğer hiç bir yağ ile karıştırılamaz denmektedir.

Market raflarında , özellikle son zamanlarda moda haline gelen web sitelerinde markasız , nerede üretildiği belli olmayan sağlıksız ve denetimsiz gıdalar satılmaya devam ederken buna göz yuman bakanlık denetimcileri şikayetlere rağmen popülist yaklaşımlarından dolayı halkın kandırılmasına göz yummaktadırlar.

Zeytin sütü , ilk yağ, çiğ yağ,taze yağ , ayak yağı , burun yağı gibi kimin , hangi akla hizmet ederek tüketiciye sunduğu bu kandırmacaya kimse ses çıkarmıyor. Etiket tebliğine uyan firma sayısı yok denecek kadar az. Bütün bu kandırmaca maalesef gıda üzerinde halkın sağlığı ile oynanarak gelişiyor. Zeytinyağı ile yapılan tağşiş’ten kazanılan para eron ve esrar satışından daha fazla para kazandırdığı için verilen cezalarda çok komik rakamlara olduğundan kimse aldırış etmiyor.

Balıkesir , Gömeç’te faaliyet gösteren bir firma ürünleri içerisinde natürel zeytinyağı ile rafine pirina yağını karıştırarak kendisine göre yeni bir sınıf yaratmış. GTHB denetim elemanları ya kör yada pas geçiyorlar. İnternet üzerinde sayfalarca reklam yapılıyor, bir denetimci çıkıp bu ne diye sormuyor.

İşletmeci , denetimci , tüketici bilgisiz olursa olacağı budur !

Üstün lezzetler : 5 litre zeytinyağı. Stok kodu : 152.11.009  Fiyat :95.00 lira

Hafif Lezzetler : 5 litre zeytinyağı . Stok kodu : 152.10.012  Fiyat : 70.00 lira

Özel harman % 20 Natürel sızma zeytinyağı % 80 rafine pirina yağı , premium % 50 Natürel sızma zeytinyağı % 50 Rafine pirina yağından oluşturularak yeni bir sınıf yaratılmıştır. Ülkemizde böyle bir zeytinyağı sınıflandırması yapılmamıştır.

Bilinçsizce , gıda kodeksini ve tebliğleri hiçe sayarak satışa sunulan bu markanın zeytinyağı nedir ? Nasıl üretilir ? Neye göre sınıflandırılır ?

Bilmesi lazım değil midir ?

Tüccar zihniyeti ile ne olsa satarım , önemli olan elde edilecek kardır diye düşünülerek zeytinyağı satılmamalıdır. GTHB ‘nin yetkili denetim kurumlarını göreve davet ediyorum.

Aradığınız kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın