Türkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Kaymakamlığın öncülüğünde düzenlenen zeytinyağı tadım kursu büyük ilgi gördü.

Değişik yaş gruplarından 20 kişi, tadım uzmanı Serdar Öçten Ünsal’dan bir günlük eğitim aldı.

Burhaniye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziraat Mühendisi Dursun Okur’un da katıldığı kursun sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi. Öğretmen evinde düzenlenen kursun açılışına katılan Kaymakam Osman Yenidoğan, kursiyerlere başarılar diledi.

Burhaniye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, bölgenin zeytincilik bölgesi olduğunu ve zeytin ve zeytinyağının önemini artırmak ve kalite tespiti yapmak adına ilçede ilk defa böyle bir organizasyon gerçekleştirdiklerini belirtti. Kursun ilgi gördüğünü dile getiren Okur, “Ben kendim de katıldım bu kursa. Çok şey bilmediğimizi öğrendik. Sayın kaymakamımızla şimdiden bir sonraki kursların programlarını yapıyoruz. İnşallah onları da hayata geçiririz. Bilinçli bir tüketici olmamız lazım. Zeytinyağının önemini artırmayı amaçlıyoruz. İnşallah bunda da başarılı oluruz”diye konuştu.

Tadım Uzmanı Serdar Öçten Ünsal ise, Burhaniye ilçesinde ilk defa düzenlenen tadım kursuna büyük ilgi gösterildiğini belirtti. Burhaniye Kaymakamlığı’nın ve Tarım Müdürlüğü’nün katkılarıyla tüketici ve üretici bilincini artırmak için düzenledikleri eğitimlerle öğrencileri ve çalışanları zeytinyağı konusunda bilinçlendirdiklerini ifade eden Ünsal, katılımcılara kaliteli zeytinyağının nasıl üretilmesi gerektiğini anlattıklarını kaydetti.

Katılımcılara zeytinyağının nasıl saklanması, stoklanması gerektiğini, pazarlardan, yol boylarından zeytinyağı alınmayacağını, zeytinyağının markalı olması gerektiğini, en önemlisi gıda maddesi olan zeytinyağının bozulabileceğini, bayatlayabileceğini, buna çok dikkat edilmesi gerektiğini anlattıklarını belirten Ünsal, “Sağlıklı iyi bir zeytinyağı için markalı zeytinyağı tüketmeye çalışacağız” dedi.

Kursiyer Recep Haykar ise “Yağları iyi tanımak, nasıl beslendiğimize dikkat etmek için bu kursa katıldık. Bunun bize yön vereceğine inanıyoruz” dedi.

Eğitimin videosu için : http://www.tarimtv.gov.tr/HD4365_burhaniyede-zeytinyagi-tadim-kursu.html

Aradığınız kelimeyi yazın ve enter tuşuna basın