ZEYTİNYAĞI VE SAĞLIK ÜZERİNE
ZEYTİNYAĞININ OBEZİTEYİ ÖNLEMEYE KATKISI

04.08.2014 15:54:12Zeytinyağı, sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak obeziteyi önlemeye ya da tedavi etmeye yardımcı olmaktadır.

"Zeytinyağının Obeziteyi Önlemeye Katkısı"

Eskiden yüksek miktarda yağ tüketiminin obeziteye yol açtığına inanılırdı ama şu anda istatistikler bunun böyle olmadığını gösteriyor. 1960’larda Amerikalılar kalorilerinin yüzde 45’ini yağlardan alırdı ve yüzde 13’ü obezdi. 2010’da Amerikalılar kalorilerinin sadece yüzde 33’ünü yağlardan alıyor ama şimdi yüzde 34’ü obezdir.
Kuşkusuz eğer beslenmenizde çok fazla kalori varsa, yağın obeziteye katkısı olabilir. Ama sağlıklı ve dengeli beslenme içine alınır ve gerekli kalori sağlanırsa, sizi şişmanlatmadan da dilediğiniz kadar yağ tüketebilirsiniz.

Zeytinyağının sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak obeziteyi önlemeye ya da tedavi etmeye yardımcı olmasının birkaç nedeni vardır:
-Her yemekte zeytinyağı kullanmak açlığı bastırmaya yardımcı olan kolesistokinin hormonunun salgılanmasını teşvik eder.
-Zeytinyağının hafif asiditesi, diğer yiyeceklerle nötrleşmediği sürece, kan şekeri seviyenizi uzun süre sabitleyerek, açlığı ve böylece öğünler arasında aşırı yemeyi önlemeye yardımcı olarak şeker emilimini yavaşlatabilir.
-Asitli yiyecekler mide asidi eksikliğini (60 yaş üstündeki iki kişiden birini etkiler) telafi etmeye yardımcı olurlar. Düşük mide asidi, açlığı ve aşırı yemeyi tetikleyen zayıf protein ve diğer besin maddeleri emilimini tetikler. Zeytinyağı hafif asitlidir biraz faydalı olabilir.
-Zeytinyağı omega-3 çoklu doymamış yağları yağ yakıcı genleri devreye sokar.
-Zeytinyağı mide kasılmalarını kısmen önler. Bu da yemekten sonra midenin içindekilerin boşalmasını yavaşlatır, böylece tokluk hissi uzun sürer.
-Obezite vücudun çeşitli yerlerinde iltihaplanmaya neden olur; natürel sızma zeytinyağı birkaç iltihap önleyici madde içerir.
Zeytinyağının oleuropeini vücudun ısı üretimini ve böylelikle kalori kullanımını artırarak kilo vermeye teşvik edebilir.
-Zeytinyağında kızartılan yiyecekler başka yağlarda kızartılan yiyeceklerden daha düşük yağ içerirler...
İspanya’da 613 kişiyle yapılan bir çalışma, zeytinyağı (tekli doymamış yağ bakımından zengin) tüketiminin, ayçiçeği yağı (çoklu doymamış yağ bakımından zengin) tüketimiyle karşılaştırıldığında obezite riskinin azalttığını ortaya koymuştur.
(European Journal of Clinical Nutrition, 2009)

Eylem: Hedef kilonuzu korumak ve ihtiyaç duyduğunuz kalorileri sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak edinebilmek için her gün en az 2 yemek kaşığı natürel sızma zeytinyağı tüketin.

Dr. Penny Stanway, Zeytinyağı, Mucize Gıdalar, Kuraldışı Yayıncılık, s.80-83