KAZ DALARININ HANIMAASI
KAZ DALARININ HANIM AASI '' BALIKES襤R N襤VERS襤TES襤 EDREM襤T ZEYT襤NC襤L襤K MESLEK YKSEK OKULUNDA ALMI OLDUU ZEYT襤N VE ZEYT襤NYAI E襤T襤MLER襤N襤N KARILIINI ALTIN MADALYA OLARAK ALDI.

17.07.2013 17:48:56Giriimci Gökduman, Kaz Dalar覺n覺n 'han覺m aas覺' oldu

17 Temmuz 2013 Çaramba 09:32
Son Güncelleme: 09:51
Uzun y覺llar telekom sektöründe y覺llarca yöneticilik yapan Nermin Gelbal Gökduman, art覺k Kaz Dalar覺nda zeytinya覺 üretiyor. Hobisini ie dönüten Gökduman, Ovilo markal覺 ürünüyle alt覺n madalya da ald覺.

Y覺ld覺z TADELEN ERL襤 

襤STANBUL - Telekom sektöründe y覺llarca yöneticilik yapt覺ktan sonra kariyerini noktalayan mühendis Nermin Gelbal Gökduman, bir y覺l önce "oksijen deposu" Kaz dalar覺 eteklerinde "Ovilo" markas覺yla butik zeytinya覺 üretimine balad覺. 
Yöneticilik yapt覺覺 süre boyunca "nas覺l bir i istediine" dair kendisini sorgulayan 2 çocuk annesi Gökduman, emekliliini beklemeden hayallerinin peinden komaya karar verdi. 1 milyon TL yat覺r覺mla Kaz Dalar覺ndaki 52 dönüm bahçesinde yer alan yakla覺k 800 zeytin aac覺ndan s覺zma zeytinya覺 üretimine balayan Gökduman, üretimin her aamas覺n覺 bire bir takip ediyor. Çiftçi kay覺t sistemine de üye olan Gökduman'a, bölgede "han覺m aa" diye hitap ediliyor. Bal覺kesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu’nda zeytinya覺 üretimi ve tad覺m覺yla ilgili eitimlere kat覺lan Gökduman, bu eitimlerde edindii bilgileri kendi zeytinliinde de uygulad覺. Gökduman’覺n "Ovilo" markas覺 ad覺 alt覺nda "souk s覺k覺m" yöntemiyle ürettii s覺zma zeytinya覺, daha ilk y覺l覺nda, Zeytindostu Dernei'nin düzenledii 6. Ulusal Naturel S覺zma Zeytinya覺 Yar覺mas覺"nda alt覺n madalya ödülüne lay覺k görüldü. 

Erken hasat dönemi zeytinlerden üretim
Nermin Gelbal Gökduman, erken hasat dönemi olan ekim ay覺nda özenle toplanan zeytinlerden üretilen "Ovilo" marka zeytinyalar覺n覺n, orta youn meyvemsi (badem, yeil domates, yeil elma ve çimen) kokulara sahip olduunu, zeytin meyvesinden gelen bileenlerin ve antioksidanlar覺n etkisiyle dil üzerinde ac覺l覺k ve genizde yak覺c覺l覺k oluturduunu, naturel s覺zma zeytinyalar覺nda kalite ve sal覺覺n göstergesi olan meyvemsi kokularda, ac覺l覺k ve yak覺c覺l覺覺n youn olarak bulunduunu anlatt覺. Gökduman, her y覺l kapasiteyi yüzde 50 art覺rmak istediklerini ifade ederek, ticari amaçla bu ie girmediini, bu nedenle kaliteden ödün vermeyeceini söyledi. 5 y覺lda 3 bin aaca ulamay覺 hedeflediini kaydeden Gökduman, "Bahçeye yap覺lan yat覺r覺m hariç bu iin 2 y覺lda geri dönüü oluyor" dedi. 

Ürünleri internet ve özel arküterilerde sat覺a sunuldu
Giriimci Nermin Gelbal Gökduman, ürünlerini www.gurme212.com, www.ovilo.com.tr ile 襤stanbul ve Ankara'daki baz覺 özel arküterilerde sat覺a sunduunu, alt覺n madalya ödülünü ald覺ktan sonra sat覺lar覺n覺n daha da artt覺覺n覺 bildirdi. Gökduman, zeytinya覺n覺n faydalar覺n覺 anlatarak çevresindeki 100 aileyi zeytinya覺 kullan覺c覺s覺 yapt覺覺n覺 da söyledi.
 
Çocuklar için ürün ç覺karmay覺 planl覺yor
Nermin Gelbal Gökduman, Türkiye'deki en deerli zeytinya覺n覺n Edremit bölgesinden elde edildiini savunarak, kii ba覺 1.5 litre olan zeytinya覺 tüketimini k覺sa vadede 3 litreye, orta vadede ise 5 litreye ç覺karmak gerektiini söyledi. Zeytinya覺n覺n içerdii vitaminler bak覺m覺ndan anne sütüne çok yak覺n olduunu belirten Gökduman, naturel s覺zma zeytinya覺n覺n çocuklar覺n beyin ve kemik geliimi için çok önemli olduunu, çocuklar için de bir ürün ç覺karmay覺 düündüünü kaydetti.