ZEYTİNYAĞINA YOLCULUK 2018
17 ŞUBAT 2018 ZEYTİNYAĞINA YOLCULUK - Zeytinyağı duyusal analiz (tadım) eğitimi programı İstanbul'da yapıldı.

27.02.2018 19:48:2917 şubat 2018 tarihinde Peak Otel İstanbul'da Serdar Öçten ÜNSAL ile Zeytinyağına Yolculuk - zeytinyağı duyusal analiz (tadım) eğitimi programı ile 43 kişiden oluşan katılımcılarla birlikte  zeytinden zeytinyağına uzanan bir yolculuk yapıldı.

Yolculuğa başlarken zeytin ağacının tarihinden başlayarak , ülkemizde bulunan zeytin çeşitleri, fidan dikimi ile bölgelere göre çeşitler anlatılarak katılımcıların zeytin meyvesinin zeytinyağı üzerindeki etkisi belirtildi.

Hasat zamanı , hasat makineleri görseller ve videolar eşliğinde desteklenerek hasat şeklinin zeytinyağı üretimindeki yerinin ne kadar önemli olduğu belirtildi.

 

Zeytinyağı üretim prosesinin detayları ile anlatılmasının ardından öğleden sonraki programda katılımcılara zeytinyağı numuneleri tadımı yaptırılarak, koku çarkında koku karşılıkları bulmaları istendi. Olumlu ve olumsuz özellikleri barındıran zeytinyağı numunelerinde katılımcıların tamamına yakınının kusurlu ve kusursuz ayırımlarında başarılı olmaları etkinliğin ne derecede başarılı olduğununda bir göstergesi oldu.

Keyifle geçirilen bir günün ardından katılımcılara sertifikaları dağıtılarak  zeytinyağına yolculukların devam edeceğinin de bilgisi verildi.