AYDIN HAVASI !
AYDIN HAVASI !

07.10.2012 20:44:13Akam üstü Denizli yönünden Ayd覺n istikametine doru ilerlerseniz havay覺 mutlak kokoreç kokular覺 saracakt覺r.襤ster istemez arac覺n覺zda bu kokoreç kokular覺n覺 hatta youn duman覺 soluyacaks覺n覺z.Seven var sevmeyen var, ne kadar sal覺kl覺 olduuda üpheli , t覺pk覺 yol boyunca sat覺lan zeytin ve zeytinyalar覺 gibi !!!!!

襤lk durak Gencelli sada keklik çiftlii tabelas覺n覺 gördüünüzde karayolunun sa覺 ve solu çakma zeytin ve zeytinyac覺larla dolu. Horsunlu girii Alpet benzin istasyonu 300 mt geçiyorsunuz manzara ayn覺 sal覺 ve sollu olmak üzere.Kuyucak trafik 覺覺klar覺n覺 geçip PO benzin istasyonuna var覺ncaya kadar 12 adet sergi sayabildim , s覺ra s覺ra yalar ve zeytin dolu petler gün 覺覺覺n覺 kesmilerdi.

Ben Atça y覺 çilek festivallerinden tan覺r ve bilirdim ama meer öyle deilmi,çakma zeytin ve zeytinya覺 festivali için aday beldemiz olmu da haberimiz yokmu!!!!! Sultanhisar giriini süsleyen ya petleri orjinal görüntü veriyor.

Umurlu giriinden önce organize sanayi bölgesinin kar覺s覺nda çam aaçlar覺 ile kapl覺 yol boyu güzel bir alan var,alan güzel de alan覺 dolduranlar çakmac覺 yac覺lar !!!!

Bunlar tad覺m paneline ulamaya çal覺覺rken gördüklerim,özellikle yer belirttim ki Tar覺m ilçe müdürlüü elemanlar覺 çok arad覺k ama bulamad覺k demesinler !!!!!

Birde Çine giriinde tamamen tesadüf eseri benzin almak için girdiim Opet Sabuncular petrol istasyonu daha ileri gitmi , madeni yalar覺n yan覺na zeytini de eklemi , süper fikir !!!!!!! reyonda ne ararsan var.......

Ayd覺n iline has görüntüler deil elbet ,zeytin yetien her yöreye ait zenginliklerimiz !!!!!!!!!!!!

Yol bu, git git bitmiyor , buralara kadar gelmiken Osman Mentee' ye uramadan geçmek olmaz.Hava s覺cak ,araç göstergesi d覺ar覺da 40 C gösteriyor.Asfalt erimis resmen virajlarda araba kay覺yor zor zaptediyorum.襤çim de yanm覺 Yataan a girmek üzereyim,uzun zamand覺r Yataan dan geçmemitim,güzellemi tekrar yeil özelliini kazanm覺 görünüyor. Yataan içinden geçerken birde ne göreyim aaaa pazar yeri kurulmu,taze meyvalar,sebzeler,kuru g覺dalar,peynirciler ve vazgeçilmezimiz çakma zeytin ve zeytinyac覺lar覺m覺z.Köylüler bir yere kadar anla覺l覺yor diyebilirsiniz fakattttttt burada peynircilerde pet ielerde ya sat覺yorlar. Sordum kaç lira ? hocam bulamazs覺n böyle ya 7.00 sat覺yorum ama sana 6.00 tl olur sanki babas覺n覺n oluyum ya hemen indirdi fiyat覺 :))))) peki içindeki ne ya覺 pek zeytinya覺na benzemiyor diye sorunca cevap yok !!!!!!

Adresini soracak arkadalar ,kendilerini art覺k biliyorlar ; Ahmet TOKSÖZ caddesi üzerine kurulan cumartesi pazar yeri,adrese teslim yani !!!!! Haaa bu arada 2009/8962 say覺 var elimde Yataan 覺n plaka numaras覺 deil, Tar覺m ve Köy 襤leri Bakanl覺覺 Yataan ilçesi suç bildirim numaras覺 !!!!!!! belki takip etmek isteyen arkadalar覺m olabilir diye yazd覺m.

Osman Mentee bu arada çiftlikte beni bekliyor , s覺cakl覺覺n verdii bunal覺m ile zar zor buluyorum çiftlii Say覺n Mentee yol tarif ediyor , köy meyadn覺ndan sola sap ,devam et trafoyu görünce saa dön. Köy meydan覺n覺 geçiyorum ama önüme gelen üç yol az覺 :))) hangisine gireyim ? soldan devam ediyorum ans benim yan覺mda trafoyu gördüm döndüm saa git git bitmiyor s覺cak ve tozlu toprakl覺 tal覺 yol,gözümde büyüyor nihayet göz yordam覺 ile buluyorum çiftlii tabela yok,romorkun üzerinde yazan isimlerden tahmin ediyorum.Say覺n Mentee ile zeytincilik üzerine konuuyoruz zaman nas覺l geçiyor anlam覺yoruz.Ama say覺n Osman MENTEE y覺lm覺, tükenmi durumda kavgalardan b覺km覺.Ödül almak ona yolun sonu gibi görünüyor aman ha, arkadalar destek olal覺m daha yeni bal覺yoruz.

Akam üzeri ayr覺l覺yorum yan覺ndan ,rota Didim.....

Bafa gölü k覺y覺s覺nda serinliyor hava , yol çal覺malar覺 var ,bölünmü yollar yap覺l覺yor çok doru bir terim !!! yollar yap覺l覺yor ZEYT襤NL襤KLER bölünüyor yok ediliyor.Bafa gölünün kenar覺nda uzanan yolun sa覺 ve solu yol kenar覺na kadar zeytinliklerle dolu , çal覺ma balam覺 ne olacak diye soruyorum kendi kendime , zeytinliklerin üzerine viyadük yapamayacaklar覺na göre kesecekler tabi nas覺l olsa göze batmaz diyecekler......Bu konuda da duyarl覺 olal覺m sesimiz ç覺ks覺n !!!!!!!!

Karacabel tüneli giriinin önü Çakma zeytinya覺 bahçesi çeit çeit. a覺rd覺m,sar覺,kahverengi,yeil renkli yalar var , ya teknolojisi ilerlemi demekki . Mümtaz Hocam dan ak覺l alm覺 olabilirler :)))) Hepsi de LABRANDA ya覺 diye sat覺l覺yor.Ankara da fuarda o köyden ya getirmilerdi kooperatif ya覺 idi burada sat覺lanlara benzemiyor bilin istedim. Milas- Didim aras覺nda Akgün restaurant var ya bayii mi lokantam覺 ay覺ram覺yorsunuz.

Milas - Söke yolunun Didim ay覺r覺m覺nda otobüs dura覺 için yap覺lm覺 bir yap覺 var , hani yolcular yamurdan , güneten korunsun diye durak yaparlar ya o cinsten bir ey. Ama gelin görün ki adamlar zeytin ve zeytinya覺 sat覺 ofisi yapm覺lar,as覺l yolcularda güne alt覺nda bekleiyorlar, görmedim duymad覺m bilmiyorum derseniz yak覺nda evinizden sizleri ç覺kar覺p çakma zeytin ve zeytinya覺 satacaklar haberiniz ola , duyduk duymad覺k demeyin sonra......

Olaylar o kadar h覺zl覺 geliti ki sizlere Kuadas覺 Deirmen Çiftliini,Selçuk'ta ki Efes Köftecisini,irince yalar覺n覺,Tari-襤zmir Sertifika törenini yazamad覺m.Hiç mi iyi bir ey yok diyen arkadalar覺m覺z var,dorudur iyilerde var ,yaz覺lanlar sonras覺 iyi olanlarda var. Zeytinyalar覺nda isim kullanmamaya özen gösteriyorum ki reklam olmas覺n,bu seferde reklam yap覺l覺yor diye serzenite bulunanlar ç覺kacakt覺r.

Say覺n Osman Mentee'nin çiftliinden ayr覺ld覺ktan sonra geceyi Didim de bir arkada覺m覺n yan覺nda geçirdim.Sabah erkenden Kuadas覺 - Davutlar yolu üzerinde bulunan Deirmen Çiftliine Gürsel TONBUL han覺m覺 ziyaret amac覺 ile urad覺m.Günlük yaanan olaylardan konutuk,çiftliinde a覺rlad覺覺 gönüllü çal覺ma grubu üzerinde konumaya f覺rsat bulamadan kendisi , olunun geçirdii bir kaza üzerine Antalya ya gitmek üzere ayr覺ld覺.Geçmi olsun dileklerimi bir kez daha iletiyorum.Gece çiftlikte gönüllü çal覺ma grubundaki arkadalarla geç vakitlere kadar konutuk.Deirmen çiftliinin Müdürü say覺n Hamit ÇAM arkada覺ma da sonsuz teekkürler ediyorum.Deirmenin güzel restoran覺nda zeytinyal覺 mezeler eliinde araplar覺m覺z覺 yudumlad覺k.

Ertesi gün Selçuk'ta aday tad覺m panelindeki arkada覺m覺z Ahmet bey ile bir araya geldik.Selçuk park覺nda otururken heykeltra Mehmet AKSOY ile tan覺ma f覺rsat覺m oldu,hep beraber OVA'L yumurta süslemecilii sergisini gezdik.30 Temmuza kadar Efes Müzesinde sergileniyor tavsiye ederim.26 austos 12.30 da ise Mehmet AKSOY beyin yapt覺覺, Selçuk ta bulunan kurtulu sava覺 ad覺mlar覺n覺 simgeleyen heykelin gölgesindeki Atatürk'ü mutlaka görün.襤sa bey caddesi No: 2 de bulunan EFES KÖFTEC襤S襤 ne gidin ama zeytinyal覺 yemekler yiyin , harika zeytinya覺 tad覺n.Bozuk olmayan ya tatt覺覺m tek yer oldu diyebilirim.

Öleden sonra 襤R襤NCE ye ç覺kt覺k,güzel bir köy,Sevan N襤ANYAN çok eyler katm覺 ama bir o kadar da sevilmiyor daha dorusu köye katk覺lar覺ndan dolay覺 çekememezlik var.Kaçak inaatç覺 diye söz ediyorlar kendisinden fakat köyü görmeden karar vermeyin.emeklere yaz覺k etmeyin derim.Çöl içinde vaha nas覺l olursa öylede olmu.

Matematik köyünüde gezdik,ama uzaktan bak覺nca görünmüyor yeralt覺 ehri gibi.Tam kar覺s覺nda kayalara kaya mezar覺 yap覺ld覺覺 söyleniyor :)))) Sevan N襤ANYAN kendi oyma kaya mezar覺n覺 yap覺yor deniyor,bilmiyorum ama güzel reklam olmu,herkes ondan bahsediyor.Köy içerisinde Zeytinyalar覺 var markalar覺 var üretim tarihleri var ama yalar bayatlam覺 s覺caktan bozulmu.Orada da beyaz ie var.Dola覺rken 12 yalar覺nda bir çocua sorduk nedir bunlar diye ? ald覺覺m覺z cevap u ; Tar覺m ilçe müdürlüünün pet ieyi yasaklad覺覺n覺 söylüyor ve cam ienin sal覺kl覺 olduundan bahsediyor.Demek ki herkes biliyor ama gereini yapm覺yor sonuç bu........

Son olarak irince den ayr覺l覺rken arkada覺m覺z Ahmet Bey Mürver urubu diye bir ey içirdi ,yol üzerinde bir k覺r lokantas覺nda içtik,tatl覺 erbet gibi bir ey.Bir aac覺n çiçeklerinden elde ediliyormu.Souk içince erbet tad覺 var.Ahmet Beye katk覺 ve yard覺mlar覺ndan,ilgisinden dolay覺 teekkür ederim.Akam üzeri Selçuk tan ayr覺larak 襤zmir'e geçtim.Tari tesislerinde Zeytinya覺 Tad覺m覺na kat覺lanlara verilecek sertifika töreni vard覺.

Önceden organize edildii her halinden belli olan bir tören oldu,orada olduumdan memnun olmayan insanlar vard覺,öyle hissettim.AAAA sizdemi gelecektiniz sizi beklemiyorduk sözleri hislerimde yan覺lmad覺覺m覺 gösterdi.En son sertifika bana verildi :))))) say覺n Cahit ÇET襤N,say覺n Mustafa Tan,Say覺n Ümmühan T襤BET han覺m ve Yeni as覺r medya grubu ve Deulcom yetkilisi konumalar yapt覺,sorun yokmu gibi davran覺ld覺.Ama as覺l ilginç olan sanki eitim teknik olarak verildi de scala belli oldu,iki göstermelik isim ortaya at覺ld覺,ç覺l覺klar覺n bile sahte olduu çok belli oluyordu.Ortaya verilen 2 isim Tari tad覺mc覺lar覺 ile tad覺m yapacaklarm覺 oldu tabi inand覺k .Hele bir sahne vard覺 anlatmas覺 nas覺l olur bilemiyorum ama hani üniversitede kep törenleri yap覺l覺r ve kepler hep birlikte havaya at覺l覺r kutlamalar yap覺l覺r ya aynen öyle , ismi aç覺klanan bayan kat覺l覺m sertifikas覺n覺 havaya f覺rlatt覺 :))) Bunun bir k覺stas olmad覺覺 aç覺klansa idi dier insanlar覺n aaa biz kazanamad覺k homurtular覺 olmazd覺.Orada bulunmam覺n as覺l nedeni Say覺n Mustafa TAN ile görümekti onu da baard覺m.Ayak üstüde olsa 15 dakika kadar konutuk,incelik ve nezaketinden ötürü say覺n Mustafa TAN'a teekkür ediyorum.Yemek ve çay davetine ,acil olarak ayr覺lmam gerektiinden olumlu yan覺t veremedim belki ama, yinede inceliktir.Her ey ilklerle balar.!!!!! Batan unu söyleseler biz Zeytinya覺n覺 tan覺taca覺z, gerisi hikaye kimse inanmas覺n i bulaca覺z,adam avutaca覺z demesinler.Tari te deiime balanmal覺 !!!!!! Koltuklarda ne var da kalk覺lam覺yor anlam覺yorum.Gençlerin önünü açmak gerekiyor.