TERRAOLIVO 2016 ULUSLARARASI ZEYTİNYAĞI YARIŞMASI
TERRAOLIVO 2016 INTERNATIONAL OLIVE OIL COMPETITION / ULUSLARARASI ZEYTİNYAĞI YARIŞMASINDA '' BİR TÜRK JURİ ÜYESİ '' SERDAR ÖÇTEN ÜNSAL

13.06.2016 12:52:04Bu yıl  , İsrail'de düzenlenen '' Terraolivo 2016 oilve oil competition '' uluslararası zeytinyağı yarışmasının farklı bir özelliği vardı. Türkiye'den zeytinyağı tadım uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL bu yarışmaya Moshe Spak tarafından jüri üyesi olarak davet edilmişti. Uluslararası yarışmalarda dünyanın en iyi zeytinyağı tadım uzmanlarının bir araya geldiği bu yarışmada ülkemizden bir zeytinyağı tadım uzmanın katılması sektör adına yaşanan en büyük gelişmelerden birisiydi. Artık ulusal yarışmalarda  değil dünyanın kabul gördüğü uluslararası yarışmalarda hem zeytinyağlarımız hem de jüri üyelerimiz görev alıyordu.

    Çok kısa bir sürede başarı basamaklarını hızla atlayan, kendisini zeytinyağının duyusal analiz özellikleri konusunda yetiştiren Serdar Öçten ÜNSAL bugüne kadar ülkemizde ve uluslararası kongrelerde , çeşitli yarışmalar ve zeytinyağı tadım panellerinde ,panel lideri olarak  zeytinyağı organizasyonlarında yer aldığı yarışmalarda gösterdiği başarılı performansı ile yurt dışı yarışma organizatörlerinin de dikkatini çekmişti. Bu başarılı performansın ardında özverili çalışmalar yatıyordu.

Gece gündüz demeden ülkenin zeytin yetiştirilen tüm bölgelerini adım adım gezerek işletmeler ve ürünler hakkında bilgi toplayan Serdar Öçten ÜNSAL, üretilen yağları da tadarak yağ hafızasını genişletiyordu. Zeytin çeşitlerinden , üretim sistemlerine , ambalaj ve etiketlemeden pazarlama ve eğitim ağına kadar bir yelpaze oluşturan başarılı zeytinyağı tadım uzmanımız ulusal kimliğinin yanına artık Uluslararası zeytinyağı jüri üyeliğini de koyarak başarılarını perçinlemiştir.

 

    Dünyanın sayılı isimlerinden olan Antonio Gusippe Lauro , Ehud Soriano , Raul Cesar Castellani , Maria Katsouli , Brigida Jimenez Herrera , Joan Baseda Torruella , Lisete Osorio , Eleftheria Germanaki , Alexis Kerner ,Francisco Ataide Pavao , Marina Lichterman , Pepe Nieto, Ayala Noy Meir ,Anuncia Carpio Duenas , Raquel Torres , Luiis Albertto Pinedda ile bir arada dünyanın çeşitli ülkelerinden gönderilen 627 adet zeytinyağının tadımlarını gerçekleştirerek uluslararası bir yarışmada ülkemizi başarıyla temsil etmiştir.