TERRAOLIVO 2016 ULUSLARARASI ZEYT襤NYAI YARIMASI
TERRAOLIVO 2016 INTERNATIONAL OLIVE OIL COMPETITION / ULUSLARARASI ZEYT襤NYAI YARIMASINDA '' B襤R TRK JUR襤 YES襤 '' SERDAR TEN NSAL

13.06.2016 12:52:04Bu y覺l  , 襤srail'de düzenlenen '' Terraolivo 2016 oilve oil competition '' uluslararas覺 zeytinya覺 yar覺mas覺n覺n farkl覺 bir özellii vard覺. Türkiye'den zeytinya覺 tad覺m uzman覺 Serdar Öçten ÜNSAL bu yar覺maya Moshe Spak taraf覺ndan jüri üyesi olarak davet edilmiti. Uluslararas覺 yar覺malarda dünyan覺n en iyi zeytinya覺 tad覺m uzmanlar覺n覺n bir araya geldii bu yar覺mada ülkemizden bir zeytinya覺 tad覺m uzman覺n kat覺lmas覺 sektör ad覺na yaanan en büyük gelimelerden birisiydi. Art覺k ulusal yar覺malarda  deil dünyan覺n kabul gördüü uluslararas覺 yar覺malarda hem zeytinyalar覺m覺z hem de jüri üyelerimiz görev al覺yordu.

    Çok k覺sa bir sürede baar覺 basamaklar覺n覺 h覺zla atlayan, kendisini zeytinya覺n覺n duyusal analiz özellikleri konusunda yetitiren Serdar Öçten ÜNSAL bugüne kadar ülkemizde ve uluslararas覺 kongrelerde , çeitli yar覺malar ve zeytinya覺 tad覺m panellerinde ,panel lideri olarak  zeytinya覺 organizasyonlar覺nda yer ald覺覺 yar覺malarda gösterdii baar覺l覺 performans覺 ile yurt d覺覺 yar覺ma organizatörlerinin de dikkatini çekmiti. Bu baar覺l覺 performans覺n ard覺nda özverili çal覺malar yat覺yordu.

Gece gündüz demeden ülkenin zeytin yetitirilen tüm bölgelerini ad覺m ad覺m gezerek iletmeler ve ürünler hakk覺nda bilgi toplayan Serdar Öçten ÜNSAL, üretilen yalar覺 da tadarak ya haf覺zas覺n覺 geniletiyordu. Zeytin çeitlerinden , üretim sistemlerine , ambalaj ve etiketlemeden pazarlama ve eitim a覺na kadar bir yelpaze oluturan baar覺l覺 zeytinya覺 tad覺m uzman覺m覺z ulusal kimliinin yan覺na art覺k Uluslararas覺 zeytinya覺 jüri üyeliini de koyarak baar覺lar覺n覺 perçinlemitir.

 

    Dünyan覺n say覺l覺 isimlerinden olan Antonio Gusippe Lauro , Ehud Soriano , Raul Cesar Castellani , Maria Katsouli , Brigida Jimenez Herrera , Joan Baseda Torruella , Lisete Osorio , Eleftheria Germanaki , Alexis Kerner ,Francisco Ataide Pavao , Marina Lichterman , Pepe Nieto, Ayala Noy Meir ,Anuncia Carpio Duenas , Raquel Torres , Luiis Albertto Pinedda ile bir arada dünyan覺n çeitli ülkelerinden gönderilen 627 adet zeytinya覺n覺n tad覺mlar覺n覺 gerçekletirerek uluslararas覺 bir yar覺mada ülkemizi baar覺yla temsil etmitir.