YANSIMALAR / BİRGÜL'ÜN LEZZETLERİ
Zeytinyağı Tadım Uzmanı Serdar Öçten Ünsal Zeytinyağı hakkında bildiklerimize başka bir boyut getirdi diyebilirim. Doğru bildiğimiz yanlışlar, bilmediklerimize cevaplar ve duyusal tadım.

03.05.2016 18:10:31 

Zeytinyağı'na Yolculuk-Duyusal Analiz(tadım)

     The Peak Hotel İstanbul'da düzenlenen  (Zeytinyağı'na Yolculuk Duyusal Analiz(tadım) eğitimi programına sevgili Oya Emerk'in daveti üzerine katıldım.

     Zeytinyağı Tadım Uzmanı Serdar Öçten Ünsal Zeytinyağı hakkında bildiklerimize başka bir boyut getirdi diyebilirim. Doğru bildiğimiz yanlışlar, bilmediklerimize cevaplar ve duyusal tadım.     Ülkemizde üretilen 12 çeşit zeytinyağı ile tadımlar yaptık. Kusurlu ve kusursuz zeytinyağını tadarak öğrenmeye çalıştık.

     Bu arada tabi ki zeytinin, zeytinyağı olma aşamalarında ne gibi işlemlerden geçtiği,  üretim aşamasındaki hijyenden, makinalarda ki  sıkım teknikleri ve zamanları hakkında da epeyce etraflı bilgiler aldık.

     Ancak bu konularda fabrikaya gitme veya görme gibi pek şansımız olmadığından bu konulardan bahsetmek istemiyorum.

     Bir tüketici olarak  kaliteli ürünü ayırt etmek hepimiz  için çok önemli olmalı diye düşünüyorum.

     İşte bu nedenle sizlere bu eğitimde aldığım bilgiler ve eski bir zeytin toplayıcısı olma sıfatıyla bildiklerimi aktarmak istedim.

     Zeytin toplama öyle kolay bir iş değil. Zeytinin Yeşil-Ala olduğu dönemin zeytinyağı çok lezzetli olur. Genelde kasım ayından, ocak ayına kadar toplama yapılsa da, makbul olan kasım ayı sonuna kadar toplanan zeytinlerden elde edilen zeytinyağıdır.

     Kasım ayından itibaren ağaç dinlenir ki yeni yıla nefasetli zeytinler yapsın. Öyle zahmetli de değildir zeytin ağaçları, yılda 4 kez sulama yapsanız yeterli.

     Zeytinyağı için toplanan zeytinlerin kaliteli yağ verebilmesi için bir diğer şartta ezilmeden 20-25 kg lık açık kasalara toplanması, çuval kullanılmaması ve birde 6 saat içinde sıkıma giderse işte şahane lezzet ve nefaset...

     Toplanan zeytinler  artık bu günkü olanaklarla +5 derece de depolanıp aynı tazeliğini koruyarak sıkıma gidebiliyor.

     Size bir yarışma sorusu...Ülkemizin bir ili dışında her yerde zeytin yetişir. Zeytin yetişmeyen ilimiz....RİZE  (çünkü aşırı nemde zeytin yetişmiyor) bu gün öğrendim bende.

     Zeytin ağacı Nisan ayında çiçekleniyor, üstelik zeytin ağacını taşımak da mümkün, zeytin ağacı yaşlansa da, içi boşalsa da zeytin vermeye devam eder.  Bunlar öğrendiğim birçok bilgiden minik bir kısım.

 

 

 

     Zeytinyağının faydalarını yazmaya gerek duymadım. o kadar fazla ki gözümüzü kapatıp her daim kullanabileceğimiz bir ürün. Yeter ki bazı kurallara uyalım. Örneğin:

    - Asla plastik ambalajlarda zeytinyağı almayalım. Çünkü zeytinyağı plastik ambalajların içerisindeki kimyasalları çözer ve zeytinyağına geçirir o yüzden aslaa... diyoruz.

     - Kesinlikle koyu renk cam şişede alıyoruz yağımızı. Şayet 5 kg lık teneke ambalajda almak istiyorsak, hemen eve gelip litrelik koyu renk camlı şişelere boşaltıyoruz.

     - Mantar kapaklara red, çünkü hava alır ve zeytinyağımız bozulur.

     - Rafta direk güneş ışığı alan zeytinyağını da almıyoruz, çünkü güneş yağımızı oksidasyona uğratır ve bozar.

    - Mutlaka etiket okuyoruz. coğrafi işaretine, hasat yılına, son kullanma tarihine dikkat ediyoruz.

    - Evimizde karanlık, serin, rutubetsiz ortamda muhafaza ediyoruz.

    - Naturel sızma zeytinyağımızı aldık mutfaktayız , sıra geldi tadıma...Önce koklamalıyız, çok derinden taze biçilmiş çimen, çağla, badem, yeşil elma, domatesin yeşil dalı, muzun yeşil kabuğu, enginar ile bezelye  kokularından mutlaka birisini almalısınız.

     - Zeytinyağından bir yudum alıyoruz, sakın hemen yutmayın.....dilinizin üzerinde , damağınızda gezdirin, burukluk badem veya olmamış yeşil zeytin acılığını dilinizin yan bölgelerinde hissediyorsanız...... tamam.

    - Boğazınızda karabiber acılığında bir yanma ve yakıcılık oluyor ama yemek borunuza inmiyorsa da ....tamam.

     İşte doğru sızma zeytinyağına ulaştınız.

     Bu eğitimle çok güzel bilgiler tecrübeler edindik.

 

     Hatta size diyebilirim ki çok profosyonelce olmasa bile, bir zeytinyağını tadarak kusurlarının ne olduğunu, hangi yağın depoda bekleyen zeytinden olduğunu, hangi yağın siyah zeytinden yapıldığını, olgunlaşmanın hangi evresinde toplandığını, hatta yerden mi, daldan mı toplandığını ve aşağı yukarı yöresini ayırt edebilirim.

     Bu bilgileri 1 saat içinde 12 adet yarım bardak yağ içerek ve Prof.Dr. Beraat Özçelik ve Tadım Uzmanı Serdar Öçten Ünsal'ın engin bilgi dağarcıklarından gün boyu verilen bilgilerle kazandım.

     Tabi ki uzun tecrübelerle deneyimleyerek bu bilgiler daha doğru hale gelecektir.

     Son dip not, yemek pişirmeye az yağ ile başlanılmalı, piştikten sonra yemeğimiz ılıkken çiğ yağı üzerine ilave etmelisiniz, İşte... harika lezzet edinmenin minik bir yolu.

    Bu güzel günde emeği geçen herkese teşekkürler.

http://birgulunlezzetleri.blogspot.de/2016/04/zeytinyagna-yolculuk-duyusal-analiztadm.html?m=0