OLIVTECH 2016 - İZMİR
ZEYTİNYAĞI FUARI İZMİR'E YAKIŞMIYOR ! OLIVTECH 2016 ZEYTİNYAĞI FUARINDAN İZLENİMLER VE ZEYTİNYAĞI TADIMLARI.

01.05.2016 14:28:59



    Başlık biraz ağır kaçtı sanırım, İzmirliler gücenmesin.

    Alaçatı ot festivali tıklım tıklım adım atacak yer yok , Urla enginar festivali trend olmaya aday, Seferihisar yavaş zeytinyağı adı altında kusurlu yağları bile özendiriyor , ülkenin her yanından insanlar akın akın geliyorlar. Uçaklarda ve otellerde yer bulmak sorun haline geliyor, ama söz konusu zeytinyağı fuarı olunca kimseden tık yok !

 

Yıllardır ege bölgesinde görüştüğüm insanlar zeytinyağını herkesten daha iyi bildiklerini ve daha çok tükettiklerini söylerler. Sanıyorum işin sırrı burada yatıyor, çok bilmişlik işe yaramıyor. Bu kadar çok zeytinyağı hakkında bilgisi olan İzmir halkı  zeytinyağını pazarlardan, yol üzerlerinden ve pet,plastik ambalajlarda alıyor ve egenin yaz sıcaklarında kendileri klima altında serinlerken yağlarını balkonlarda güneş ışığı ve ısısı gören yerlerde saklıyorlar. Onlara göre en iyisi kullandıkları zeytinyağıdır, asla bir başkasının zeytinyağını kullanmazlar. 

'' Başkasının yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış '' böyle bir deyim vardır, başka zeytinyağını kullanmazsan , yeniliklere açık olmazsan içine kapanır, dışarısı ile bağlantıyı kesersen ; yıllardan beri alışkanlık oluşturduğun zeytinyağının kusurlu olduğunu anlamazsın !

İzmir Olivtech zeytinyağı fuarında istediği başarıyı bir türlü yakalayamadı. Fuarı düzenleyen ve katılan kurum ve kuruluşlar ile katılımcıların arasında hiç bir zaman ortak akıl oluşturularak öz eleştiri yapılmadı. Hep eksikler ve yanlışlar birbirini kovaladı kah kitap fuarı kah organik ürünler fuarı ile birleştirildi ve günümüze kadar geldik.

Herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor, birlik olmayınca da emekler boşa gidiyor.

Bu yıl düzenlenen fuara yine bir umutla gitmiştim bir şeylerin değişeceğini umarak. Sabah Eski fuar alanından servise binerek yeni fuar alanın ulaştım. Hani yiğidi öldür hakkını yeme derler ya öyle oldu. İzmir büyükşehir belediyesi her yarım saatte bir şehir içi, oteller bölgesi ve havaalanından fuara servis koymuş ve konukları ücretsiz taşıyor. Çok güzel bir gelişme kendilerini kutluyorum.

Geçen yıl fuar alanına özel araçları ile gitmek isteyenler için  yollara şehir merkezinden ve diğer yerlerden yön tabeleları ve flamalar asmışlardı bu yıl herkesin yolu öğrendiğini varsayarak sanıyorum vazgeçmişler. Otopark sorunu halledilmiş, güzel bir yapı içerisinde fuar alanı hizmeti veriliyor. 

Alana üst kapıdan , şöyle tarif edeyim satış reyonlarının olduğu yerden girdim. Düzenli ve hoş görüntüler oluşturulmuştu.Organik ürün stantlarını dolaşarak ürünler hakkında bilgi aldım ve asıl geliş amacım olan zeytinyağı fuarının düzenlendiği hole doğru yürüdüm. Zeytinyağı fuarının giriş holünde her zaman olduğu gibi anlı şanlı konvansiyonel ürünleri olan raf firmaları ile karşılaştım. Bizler bu fuarlara yeni firmalar , kaliteli üretilmiş zeytinyağları ve makinaları için gidiyoruz. Sizleri görmek istesem marketleri dolaşmam yeterli, zahmet edip gelmeseydiniz. Raflara butik üretim yapan firmaları sokmadıkları gibi fuarlarda da engelleme yapıyorlar sanırım.

Kapıdan girip sağa döndüğümde işte bu dedim artık başarıyoruz sanırım diye umutlandım. Karşımda bir çok firmaya ait zeytinyağlarından oluşan '' Oil Bar '' duruyordu, raflarda birbirinden şık şişelerin yanı sıra yüzsüzlere ait sahte zeytinyağlarıda vardı.

Amaç gelen ziyaretçilere zeytinyağlarını tattırmak , fikirlerini, damak zevklerini sorarak bir anket formu düzenleyerek fuar sonunda ziyeretçilerin eğilimlerini öğrenmek, ülkenmizin hangi bölgesinin hangi çeşit zeytininden üretilen yağlara rağbet edildiğini görmek olabilirdi. En azından öyle düşünmüştüm, yanılmışım. Zeytin ve zeytinyağını üretip kendi yaşadığı şehirde tüketmeyen halkın ürettiği zeytin ve zeytinyağını başka şehirlerde yaşayanlara  kampanya düzenleyerek tükettirmeye çalışması kadar tuhaf işler oluyor bu ülkede.

''oil bar'' diğer adıyla belki Zeytinyağı kavı yada zeytinyağı cafe diye adlandırabilirdi. Çünkü dikkat ettiğim diğer konuda gelen ziyeretçilerin bir kısmının burada ne olduğunu bile anlamamalarıydı. Oil bar gerçekten fuar alanında keyif aldığım yerlerin başında geliyordu, bir diğer yer ise Zeytindostu derneğinin stantı olmuştu. Konu zeytinyağı tadımı olunca akan sular duruyor. Ancak bu yeniliklere rağmen işi bilmeyen insanların elinde kalınca ufak tadım bardağı yerine sos , reçel kaplarında ve  kahve bardaklarında tadım yapmaya zorlanıyorsunuz. 

Şimdi soruyorum bu zeytinyağlarını raflara ve stantlarına koyan UZZK ve Zeytindostu Derneği yöneticilerine ; Zeytinyağı tadımları yaptıracaksanız gidip bir zahmet bu işe uygun bardakları temin edin, bulamıyorsanız yardım isteyin. Çok komik duruma düşüyorsunuz, oil barda kendimi çiğ köftenin yada patates kızartmasının üzerine sos isteyen müşteri gibi hissettim kendimi. Hele bir de bu reçel ve sos kaplarında zeytinyağı eğitimi verilmesi gözlerimi yaşarttı doğrusu.

Körler sağırlar birbirini ağırlar deyiminden yola çıkarak görmediğimiz uzak kaldığımız arkadaşlarımızın yüzlerini gördük, selamlaştık, sohbetler ettik. Kendilerini ağırdan satmak isteyen, başkalarının korkusundan gözlerini kaçıran, merhaba demekten utanan, ellerini uzatmayanları da gördüm ya gam yemem artık.

Fuarlar yeni ürünlerin sergilendiği alanlardır, ziyaretçiler yeni bir şeyler görmeye gelirler. Her zaman önlerine aynı şeyi koyarsanız gelmezler artık. Bu yazıma başlarken asıl amacım fuar alanında sergilenen her zeytinyağını tattığım için sizlere bu yağlar hakkında bilgi vermekti. Sorunları yazmaktan zeytinyağları hakkında bilgi vermeye zaman kalmadı. 

Yok yok sakın üzülmeyin bu yazımı bekleyen bir çok takipçim var onları meraklandırmak istemiyorum. Oil bar ve ardından zeytindostu derneği stantı ve özel kurulan statnlardaki yağların hepsini tatmaya çalıştım. Aşağıya zeytinyağı markalarını tadım sırasına göre sıralayıp ,tadım kriterlerime uyan (özellikle yazıyorum) yağları  yıldız vererek sizlere anlatmaya çalışacağım. Bu zeytinyağları içerisinde bu yıl ödül kazananlarda vardı hatırlatmak istedim. 

ÖVEÇLİ ZEYTİNYAĞI

ZEYTİNE DAİR AKHİSAR

OLİVESA ZEYTİNYAĞI

ZEYTİNOCAĞI ZEYTİNYAĞI

KRİSTAL ZEYTİNYAĞI AYVALIK SIZMASI -  Hafif meyvemsi , acılılığı ve yakıcılığı ile dengeli - **

CAN EMRE ZEYTİNYAĞI

AYYA ZEYTİNYAĞI

TARİŞ ZEYTİNYAĞI İLK HASAT

ALTIN VADİ ZEYTİNYAĞI

AKFIRAT NİZİP ZEYTİNYAĞI

TURNA ZEYTİNYAĞI

BERİA ZEYTİNYAĞI - Hafif meyvemsi , acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - *

YEŞİLKÖY ZEYTİNYAĞI - Hafif meyvemsi ,acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - *

POYRAZCAN ZEYTİNYAĞI 

AYMİS ZEYTİNYAĞI

ZETAY ORGANİK ZEYTİNYAĞI - Yoğun meyvemsi  , acılığı ve yakıcılığı ile dengeli -****

ZETAY ZEYTİNYAĞI - Yoğun meyvemsi - acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - *****

KRİSTAL ZEYTİNYAĞI  MERAKLISINA ÖZEL

TARİŞ ZEYTİNYAĞI İLK EL

TARİŞ ZEYTİNYAĞI ASIRLIK  - Orta yoğunlukta meyvemsi, acılığı ve yakıcılığı dengeli - ***

ÖZKÖYÜM ZEYTİNYAĞI

ZEYTİNSELİ ORGANİK ZEYTİNYAĞI - Orta yoğunlukta meyvemsi , acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - ****

BEŞLER NİZİP ZEYTİNYAĞI

KRİSTAL ZEYTİNYAĞI ERKEN HASAT - Hafif meyvemsi , acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - **

TARİŞ ZEYTİNYAĞI AYVALIK 

İLKDEM ZEYTİNYAĞI

GÜVENASA ZEYTİNYAĞI

KİLİZİ ZEYTİNYAĞI

ORKİDE ZEYTİNYAĞI

EKİZ ZEYTİNYAĞI

LEDA ZEYTİNYAĞI

GİZEM ZEYTİNYAĞI

ALEVRA ZEYTİNYAĞI

RAVİKA ZEYTİNYAĞI

AVDAN ZEYTİNYAĞI

GÖDENCE EFSANE ZEYTİNYAĞI

OLİVEURLA ZEYTİNYAĞI

SEFERİHİSAR YAVAŞ ZEYTİNYAĞI (TAŞ KIRICI)

OK ZEYTİNYAĞI - Hafif meyvemsi,acılığı ve yakıcılığı dengeli - **

ZER ZEYTİNYAĞI

KRİSTAL ZEYTİNYAĞI YUMUŞAK DOĞAL

SAVRANDERE

RENGİN SUAR - Hafif meyvemsi, acılığı ve yakıcılığı dengeli - ***

ZEYTİNİN TÜRKÜSÜ - Orta yoğunlukta meyvemsi, acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - ****

DELİCE BYE ZEYTİNYAĞI

GÜLŞAH TİNTAŞ ZEYTİNYAĞI - Hafif meyvemsi , acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - *

BURHANİYE BELEDİYESİ ZEYTİNYAĞI - Hafif meyvemsi , acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - *

HİLMİ YILDIRIM ZEYTİNYAĞI - Hafif meyvemsi-acılığı ve yakıcılığı ile dengeli-*

HALİL ESEN ZEYTİNYAĞI - Hafif meyvemsi, acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - *

DÜET ZEYTİNYAĞI

KOVUKDERE ZEYTİNYAĞI - Hafif meyvemsi , acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - *

ORFİON ZEYTİNYAĞI

PİDASUS ZEYTİNYAĞI

SAFİTAD ZEYTİNYAĞI - Hafif meyvemsi , acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - *

ÇAKALİNİ ZEYTİNYAĞI - Orta yoğunlukta meyvemsi, acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - ***

EPHESER ZEYTİNYAĞI - Orta yoğunlukta meyvemsi , acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - ***

BELENDİZ ZEYTİNYAĞI - Hafif meyvemsi, acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - *

ELEA ZEYTİNYAĞI - Orta yoğunlukta meyvemsi , acılığı yakıcılığına göre fazla - **

TUNÇ TİMOÇİN - Hafif meyvemsi , acılığı ve yakıcılığı dengeli - *

BOLTAÇ ZEYTİNYAĞI - Hafif meyvemsi ,baharatlı (spicy) , acılığı ve yakıcılığı ile dengeli- **

DELİCE BYE - Hafif meyvemsi,acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - ***

NAR GOURMET ZEYTİNYAĞI - Orta yoğunlukta meyvemsi, acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - ***

ZEYTİNİN EFENDİSİ ZEYTİNYAĞI - Yoğun meyvemsi , acılığı ve yakıcılığı ile dengeli - ****

İLHAN SARI ORGANİK ZEYTİNYAĞI

İLHAN SARI ORGANİK BEBEK ZEYTİNYAĞI

İLHAN SARI ORGANİK ERKEN HASAT ZEYTİNYAĞI

OSMAN EFENDİ ZEYTİNYAĞI

 

 

    Yukarıda sıraladığım markaların ürünleri fuar stantlarında yer alan ürünlerden oluşmuştur, firmaların diğer ürünlerini bağlamaz, bu liste tavsiye ve bilgi niteliğindedir.

    Bizler, tüketimi arttırmak için eğitime ve bilgilendirmeye ilköğretim hatta ana okulu sınıflarından başlayarak öğrencilerimize fuar gezileri yaptırmalı, zeytin ve zeytinyağına olan ilgilerini arttırmalıyız. Başta ege halkı olmak üzere bütün ülkeye zeytinyağının yemeklerde doğru kullanılması ile ilgili bilgiler vermeliyiz.

Düzenlenecek fuarlarda bütün üreticileri görmeyi, uzzk , zeytindostu derneği, laboratuvarlar, zeytinyağı tadım panelleri birleşerek ortak fayda üzerinde buluşup doğru ürünleri kontrollerini de yaparak sergilemelerini  umuyorum. Görev bilinci ile sergilenen ürünleri de tanıtacak kişilerin konularında uzman kişilerden oluşmasını diliyorum.