Ankara'dan ,Tel Aviv 'e Zeytinyağı Yolculuğu !
Zeytinyağı tadım uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL , Zeytinyağı Yolculuklarına TERRAOLIVO 2016 ISRAEL de devam ediyor.

13.04.2016 23:18:48Yıllardır zeytin ve zeytinyağına olan sevgisini ısrarla sürdüren zeytinyağı tadım uzmanı  Serdar Öçten ÜNSAL , zeytinyağına yolculuklarına TERRAOLIVO 2016 / ISRAEL zeytinyağı yarışmasında devam ediyor. 

Ülkemizde  verdiği zeytinyağı duyusal analiz eğitimleri , düzenlediği ulusal zeytinyağı yarışmaları , üreticilere ve öğrencilere destekleri , danışmanlık yaptığı firmalara adına yaptığı üretimlerle ulusal ve uluslararası alanda bir çok ülkede madalyalar kazandıran markalar ile adından söz ettiren Serdar Öçten ÜNSAL bu yıl İsrail'de düzenlenecek olan TERRAOLIVO 2016 zeytinyağı yarışmasında jüri üyesi olarak ülkemizi temsil edecektir.

Türkiye'de düzenlenen, 1. 2.ve 3.sü  İtalya'da yaptırılan  Zeytindostu Derneği Ulusal Kalite Yarışmasını 4.yarışmadan itibaren ülkemiz panelistlerine güvenerek dernek yönetimiyle görüşüp Aydın ilinde AYTB - Aydın ticaret borsası laboratuvarında  yapılmasını başlatan , paranın yurt dışına gitmesinin önüne geçen bir cabanın savunucusu olarak , 5. ve 6. Zeytindostu Ulusal kalite yarışmasını, kalite ödülleri olarak yumuşatıp, üreticiye açan, yağların çeşitlerine ve şehirlerin üretimlerine göre sınıflandıran ve AYTB  laboratuvarı Aydın , GTHB Zeytincilik Araştırma Enstitüsü - İzmir.  GTHB Bursa yem kontrol ve gıda ile zeytindostu derneği  tadım panellerinden tadım uzmanı alarak ortak bir panel uygulamasının ilk mimarı olmuştur.

Aydın ticaret borsası zeytinyağı tadım panelinde görev alan başarılı uzmanımız bu görevi sırasında  IOOC / Ispanya'dan AYTB  zeytinyağı tadım paneli olarak , ulusal engellemelere rağmen panelist arkadaşları ile yılmadan çalışarak akreditasyon alan  ilk özel panel olma gururunu da yaşamıştır. Dört yıl boyunca burada resmi zeytinyağı tadım panelisti olarak çalışan Serdar Öçten ÜNSAL ilk eğitimlerine de AYTB nin görevlendirmesiyle Didim'de Ziraat odasının düzenlediği eğitimlerle başlamıştır.Daha sonra ZZTK - Zeytin ve zeytinyağı tanıtım komitesinin İstanbul / İstinye park tanıtımlarında görev almıştır.

AYTB'de geçen yılların ardından Zeytindostu Derneği yönetim kuruluna seçilen Serdar Öçten ÜNSAL , derneğin İzmir zeytinyağı tadım panelini kurmuş , panel lideri olarak  derneğin tadım eğitimleri koordinatörlüğünü , tadım eğitimleri eğitmenliğini,genel sekreterliğini yaparak 5. ve 6.cı Ulusal kalite ödülleri yarışmasının sözleşmesini de yenileyerek zeytinyağı panel lideri olarak görev almıştır. Ayrıca ZEYTED - Zeytin teknikerleri derneği başkanlığınıda yürüten Serdar Öçten ÜNSAL her iki derneğin görevleri sırasında Şanlıurfa, Kilis, Antalya, Yatağan, Muğla,  İzmir, İstanbul,  Burhaniye, Edremit, Akhisar, Bodrum gibi yerlerde zeytinyağı duyusal analiz eğitimleri vermiştir.

2014 ve 2015 yılı içerisinde özellikle GEKA-Güney Ege Kalkınma Ajansı -Muğla Tarım Müdürlüğü ve dernek işbirliği ile Muğla ili ve ilçelerini kapsayan 15 günlük bir eğitim programını sunmuştur.

Yoğun programları ve doğruluğundan taviz vermeyeceği konularda baskı hisseden Serdar Öçten ÜNSAL her iki dernekteki görevlerinin tamamını ve üyeliklerini de bırakarak 06.03.2015 tarihinde  istifa etmiştir. 

İstifa ettiği günden itibaren kendi alanında çalışmalarını özel , üniversite , kalkınma ajansları ve markalarla  yürüten zeytinyağı tadım uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL ,  '' Zeytinyağına Yolculuk '' duyusal analiz (tadım) eğitimi programları ile yolculuğuna devam etmektedir. Zeytinyağına yolculuk bugünlerde ülke adına sevindirici gelişmelere sahne olmaktadır.

Yazılı ve görsel medyada büyük yankı bulan Harran Üniversitesi -Karacadağ kalkınma ajansı -GAP idaresi  ve Kalkınma Bankası işbirliği ile Şanlıurfa'da 4 gün devam eden zeytinyağı duyusal analiz eğitimleri ve İstanbul zeytinyağı tadım eğtimlerinin ardından 4 haziran - 9 haziran tarihleri arasında düzenlenecek  Tel Aviv -İsrail / Terraolivo zeytinyağı yarışmasına  jüri üyesi olarak davet edilmiştir.  

          Ülkemiz adına sevindirici ve gurur verici bir tabloyu bizlerle paylaşan, Serdar Öçten ÜNSAL'a teşekkür ediyor , zeytinyağı yolculuklarında başarılar diliyoruz.

http://www.terraolivo.org/_EN/jurados.php