YANSIMALAR / KEY襤FL襤 SOFRAM -izel PEZK
Merhaba , hepimizin mutfa覺nda en iyisini almaya 癟al覺t覺覺m覺z bir ZEYT襤NYA bulunur ,kendi ad覺ma s繹ylemem gerekirse en iyi ve doal覺n覺 almak i癟in baya覺 bir 癟aba sarf ederim

25.03.2016 18:34:10  Merhaba , hepimizin mutfa覺nda en iyisini almaya çal覺t覺覺m覺z bir ZEYT襤NYA bulunur ,kendi ad覺ma söylemem gerekirse en iyi ve doal覺n覺 almak için baya覺 bir çaba sarf ederim .Kimi zaman doal olsun diye eimize dostumuza sipari ederiz ,kimi zaman tatil dönüü araban覺n bagaj覺n覺 yol üzerindeki veya yöresel pazarlardaki plastik bidonda sat覺lan yalarla doldurup mutlu mutlu  zeytinyal覺 yemekler yapar覺z diye bir çok örnek verebilirim .襤te tam burada ZEYT襤NYA ile ilgili doru bildiimiz yaln覺lar ortaya ç覺k覺yor .

  27 ubat Cumartesi günü Sevgili  Oya Emerk in daveti ile Taksim The Peak Otel de ZEYT襤NYAI 'NA YOLCULUK DUYUSAL ANAL襤Z (TADIM ) E襤T襤M PROGRAMI na kat覺ld覺m .
    Hangi Zeytinya覺 .com sitesinin kurucusu Zeytinya覺 Tad覺m Uzman覺  SERDAR ÖÇTEN ÜNSAL 覺n Moderatörlüünde iki bölüm olarak Zeytinya覺'na Yolculuk Duyusal Analiz program覺na balad覺k.

 襤lk bölümde Zeytin aac覺n覺n tarihi,fidan ,bahçe oluturulmas覺 ,zeytin hasad覺nda doru bilinmesi gerekenler ve zeytinya覺 makinelerinin çal覺ma prensipleri ile kaliteli zeytinya覺 nas覺l elde edilir yöntemleri ile ilgili bilgileri Zeytinya覺 tad覺m uzman覺  Serdar Öçten ÜNSAL taraf覺ndan biz kat覺l覺mc覺lara verildi .
   G覺dalarda Duyusal Analiz Teknikleri ,Uygulama alanlar覺 ,Duyusal Deerlendirmede Etken Faktörler ile ilgili bilgileri 襤TÜ Kimya ve Metalurji Fakültesi Dekan覺 Prof. Dr .BERAAT ÖZÇEL襤K ten ald覺k .
  
  Ayr覺ca ''Zeytini Kular Diker '' kitab覺n覺n yazar覺 Aye Aktül Schaffer i tan覺ma f覺rsat覺 bulduk .

襤kinci Bölümde Zeytinya覺 ambalajlar覺 ,stoklanmas覺 etiketleme konular覺nda bilgiler ald覺k ve eitimin Benim için en keyifli bölümü olan tad覺m k覺sm覺na geçtik .Zeytinya覺 Tad覺m Uzman覺 Serdar Öçten ÜNSAL  taraf覺ndan kusurlu - kusursuz Zeytinya覺 Nas覺l Ay覺r Etmemiz Gerektii Bilgileri ve bizzat 12 çeit kusurlu ve kusursuz Zeytinya覺 tadarak analiz etme deneyimi yapm覺 olduk .

Buna göre alm覺 olduum bilgilerden size aktaracaklar覺m :

Zeytinin anavatan覺 Kahraman Mara ,Mardin ,am üçgeninde bulunan bölge yani Mezopotamya d覺r.
Zeytin Türkiye nin dörtbir taraf覺nda Rize hariç yetitirilebilir .Zeytin çeit olarak 120 civar覺nda ama bunlar覺n 90 tanesi tescilli ürün .
Zeytin çiçeinin oluumuna tomurcuklanmaya SOMAK deniyor ,zeytin çiçei kokmad覺覺 için ar覺lar gelmiyor, üreme rüzgarla tozlama yöntemi ile oluyor .Bu yüzden '' Zeytini Kular Diker ''deniliyor.

KAL襤TEL襤 B襤R ZEYT襤NYAI NASIL ANLAILIR :

Duyusal olarak ;

*Naturel S覺zma zeytinya覺 koklad覺覺n覺zda taze biçilmi çimen ,çala domates sap覺ndaki koku ,badem ,yeil elma taze meyve sebze kokusu al覺yorsan覺z ,

*Küçük bir bardaa al覺p bir elimizin avuç içine yerletirip dier elimizle üzerini kapat覺p 覺s覺tmak suetiyle ,S覺zma zeytinya覺ndan bir yudum a覺z覺n覺za al覺p dilinizin ve dama覺n覺z覺n üzerinde gezdirdiinizde bir burukluk,badem  veya olmam覺 yeil zeytin veya  elma çekirdei ac覺l覺覺 dilinizin yan  bölgelerinde hissediliyorsa ,

 *Boaz覺n覺zda karabiber ac覺l覺覺 gibi bir yanma oluyor ve bu yak覺c覺l覺k yemek borunuza doru inmiyor ise doru s覺zma zeytinya覺na ulam覺 bulunmaktas覺n覺z .

 Ancak ;

*Ald覺覺n覺z ürünü açt覺覺n覺zda çok kötü ve a覺r bir koku sizi rahats覺z ediyor ise ,

*Bir yudum ald覺覺n覺zda çok tatl覺 geliyor veya ac覺l覺k gelmiyorsa (alaca覺n覺z ac覺l覺k yeil zeytini dal覺ndan kopar覺p yediinizde oluan bir ac覺l覺kt覺r ,yada badem veya kay覺s覺 çekirdeinin ac覺s覺d覺r) ,
 Zeytinya覺 tatl覺 olmaz :( kurtlu zeytine s覺cak ilem uygulan覺rsa karamelize olmas覺ndan dolay覺 tad覺 tatl覺 olur ,ayr覺ca zeytin ya覺 zeytinde kokmamal覺d覺r salamura zeytinden yap覺lan zeytinyalar覺 bu ekilde kokar .

*Ald覺覺n覺z Natürel S覺zma Zeytinya覺 kimyasal ve duyusal analizlerden geçmi ve sizin damak zevkinize uyuyor ise size göre en iyi zeytinya覺n覺 bulmu olabilirsiniz .

 

ZEYT襤NYAI SATIN ALIRKEN NELERE D襤KKAT ETMEL襤Y襤Z :

*Sat覺n ald覺覺n覺z ürün mutlaka koyu renkli cam iede olmal覺d覺r ,effaf cam ielerde ve özellikle pet ambalajl覺 ürünlerden uzak durmal覺y覺z .

*Sat覺n alaca覺n覺z ürün ambalaj覺n覺n kapa覺n覺n mutlaka contal覺 ve  vidal覺 olmas覺na dikkat ediniz ,

*Sat覺n ald覺覺n覺z ürünün rengine bak覺p karar vermeyiniz ,ya覺n rengi kaliteyi belirlemedii gibi yada çözünebilen klorofil eklenmi veya g覺da boyas覺 kullan覺lan yalar sizi yan覺ltabilir ,

*Sat覺n alaca覺n覺z ürün market raf覺nda direk olarak güne 覺覺覺 görüyorsa tercih etmeyiniz ,güne 覺覺覺 gören s覺zma zeytinyalar覺 çok çabuk oksidasyona urayarak bozulur ve kötü kokar ,

*S覺zma zeytinya覺na zarar veren unsurlar ;
     A- I覺k
     B- Hava
     C- S覺cakl覺k
     D- Su ve nem

 *Sat覺n ald覺覺n覺z ürünü karanl覺k ,rutubetsiz ve serin bir yerde saklay覺n覺z ,saklama s覺cakl覺覺 18C ile 22C  derece aras覺nda olmal覺d覺r .

  Bu güzel organizasyonda emei geçen ve deerli bilgileri paylaan bata Say覺n Serdar Öçten Ünsal ve sevgili Oya Emerk e teekkür ederim .

   E襤T襤M PROGRAMI VE B襤LG襤 襤Ç襤N :

  SERDAR ÖÇTEN ÜNSAL

  TEL :0537 660 42 26

 

http://www.keyiflisofram.com/2016/03/serdar-octen-unsal-duyusal-analiz-ile.html