YANSIMALAR / EMEL'襤N MUTFAI
"Zeytinya覺'na Yolculuk " Serdar 癟ten nsal ile Duyusal Analiz

23.03.2016 20:41:38Merhabalar  ,

 
  Sevgili Oya Emerk davetiyle , The Peak Hotel Taksim'de 27 ubat 2016 'da gerçekleen "Zeytinya覺 'na Yolculuk " Duyusal Analiz Eitimi program覺nda , Zeytinya覺 Tad覺m Uzman覺 Deerli Serdar Öçten Ünsal  , Prof. Dr. Beraat Özçelik (襤TÜ Kimya ve Metalurji Fakültesi Dekan覺) , Aye Aktül Schaffer deerli bilgileri eliinde Zeytinya覺 'na Yolculuk seminerimiz balad覺.
 
 Hangi Zeytinyai.Com sitesinin kurucusu ,Zeytinya覺 Tad覺m uzman覺 Serdar Öçten Uysal '覺n düzenledii Eitim Seminerin'de Kusursuz Zeytinya覺'n覺n özelliklerine deinilen  doru bildiimiz yanl覺lar覺n ve bilmediklerimizi örenme yolunda ,youn kat覺l覺mc覺n覺n bulunduu eitimde Zeytin ve Zeytinya覺na ilikin neler örendik k覺saca bahsetmek istiyorum sizlere .
 
 
Serdar Bey taraf覺nan haz覺rlanan slaytlar eliinde çektiim  fotoraf覺 net olmamakla beraber  Ayd覺n Çine yolu üzerinde bulunan  zeytin aac覺n覺n ya覺  1200 -1300 aras覺 olduu biliniyor .
 
Milas'tan ta覺 bir zeytin aac覺 topraktan söküldüünde 30 Ton bu fotoraf, ta覺ma sonras覺 4. y覺l覺nda çekilmi.Zeytin aac覺n覺n doru ta覺ma teknikleri ile ta覺nd覺覺 ve kurallar覺na uygun dikimi gerçekletii zaman hiç bir zarar görmediini, gittii yerin iklim artlar覺na göre kabuunun inceldii yada kal覺nlat覺覺n覺 ve zeytin tanesinin de iklime uyum salad覺覺n覺 örendik.
 
 Bu karede bulunan aaç ise 襤skenderun'da bir cami bahçesinde bulunuyor.
 
Serdar Bey'in içersinde bulunduu ya覺ndan dolay覺 da içinin boalm覺 olduu  bu aaç ise Girit'de bulunuyor ve 4000 ya覺nda …
 
Dünyada zeytin aac覺 , say覺s覺 bak覺m覺ndan en zengin ülkelerden biri olan Türkiye için zeytincilik sektörü ,hem tar覺m hem de sanayi aç覺s覺ndan büyük önem ta覺maktad覺r.
 
Zeytin'in Anavatan覺 ve Dünya üzerinde ki da覺l覺m覺  Kahramanmara,Mardin ,am üçgeninde yer alan bölge  'Yukar覺 Mezopotamya '
 
Trabzon Akçaabat'da ,Rum vatandalar覺m覺zdan kalma 150 -200 ya覺nda zeytin aaçlar覺 bulunmaktad覺r. Mersin , Mut Karaman'da Rum vatandalara ait Zeytinya覺 kültürü de bize onlardan geçmi , Adalar,Yunanistan,襤talya ,Fransa ,Portekiz 'e kadar gitmi.
Dou da ise 襤ran üzerinden Hindistan ve Çin'e kadar  uzanm覺… 
Gemlik Çeidi desteklemeler sonucu ülkenin her yerine ta覺nd覺 ve bu sebeple Gemlik sofral覺k zeytinin  ya oranlar覺 ,kimyasallar覺 deiti ve çekirdekleri büyüdü ,kabuu sertleti.
Gemlik Zeytini ekonomik oluu bak覺m覺ndan baz覺 yörelerde yayg覺nlasa da u ana kadar 120 civar覺nda çeidin 90 tane tescillenmi çeidimiz mevcut.


 Serdar Bey'e göre zeytinya覺 bir parfüm ve tad覺m esnas覺nda bunu daha iyi anlayaca覺m覺z覺 vurgulad覺.Zeytin aaçlar覺n覺n Nisan Sonu ,May覺s ba覺nda çiçee dönüyor ve çiçekleme gerçekleiyor.

 

 Çiçeklenme döneminde s覺cakl覺k farklar覺n覺n çok yüksek olmamas覺 gerekmektedir. Zeytin çiçei rüzgar ile tozlan覺r .Çiçekleme sonras覺 15 günlük dönemde tozlar覺n覺n aaçtan aaca nakledilmesi için rüzgar gerekmektedir.7 km alandaki aaçlar覺 rüzgar arac覺l覺覺yla çeidinizde tozlama yoluyla deikenlikler olabilir.

 

Yaprak biti ve pamuklu bit meyveye geçer olgunlama s覺ras覺nda zeytinler yere dökülür çiçeklenme öncesinde  önlemek gerekir .Zeytin çiçee döndüünde kesinlikle ilaçlama yap覺lmaz.

 

Çiçeklenme döneminde sulama ,gübreleme ve ilaçlama yap覺lmamal覺d覺r.Çiçekler yere dökülür ve zeytin meyve vermez.Çiçein %98 'ini yere döker.
Zeytin aac覺n覺n var senesi ve yok senesi vard覺r .Avrupa 'da var senesinde 100 kilo yok senesinde ise 90 kilo iken bizde varken 100 yok senesinde 1 tane bile olmaz diyen Serdar Bey bunun sebebini ide öyle aç覺kl覺yor; Hasat zaman覺n覺n geçirilmesi ve yanl覺 sulama teknikleri .
 
Zeytin aac覺n覺n su isteyip istemedii termometrelerle ölçerek y覺lda 4 defa su vermek gerekir.

 

Bizde ise hasattan hasada zeytinliklere gidenler var ve siz zeytin aac覺na bakarsan覺z oda size bakar diye ekliyor Serdar Bey.
 
 
Gelimeyen ,üzüm salk覺m覺 eklinde , boncuk meyve dediimiz zeytinler  iyi tozlama olmad覺覺ndan kaynaklan覺yormu.  Denemeler sonucunda bir çok çiftçi zeytin çiçeklenmesi balad覺覺nda yere dökülen tozlar覺 görünce aaçlar覺n alt覺na temiz bir çaraf gererek alabilirsiniz ve ertesi sene kulvizatör yard覺m覺yla aaçlara atabilirsiniz .
Kurutacak yeriniz yoksa tozlama s覺ras覺nda çiçek tozlar覺ndan al覺rs覺n覺z.Bu ekilde %15 ila %35 aras覺 verim alabilirsiniz.Çevrenizde her y覺l meyve veren aaçlar覺 takp edip onlardan a覺 yaparak da verim art覺覺 salayabilirsiniz.Zeytin aaçlar覺n覺n rüzgar alan uç dallar覺n覺n daha çok meyve verdiini görürsünüz.
Zeytinleri Kas覺m ay覺ndan sonra toplamaya b覺rakmayacaks覺n覺z .Yal覺k zeytinlerin mutlaka Kas覺m ay覺 sonunda toplanmas覺 gerekmekte.
Aac覺 bo iken tozlamas覺n覺 salayacaks覺n覺z.
Aaca kesinlikle sopa vurmayacaks覺n覺z.
Aac覺n öz suyuyla beraber baka aaca geçeceinden dolay覺 budama araçlar覺n覺z覺 , bir pet ie içersinde çama覺r aart覺c覺s覺 kullanarak makas覺n覺z覺 bat覺rarak dezenfekte edip dier aaçlar覺n覺z覺 öyle budamal覺s覺n覺z.
 
S覺r覺klarla zeytin toplaman覺n zarar覺na gelirsek , zeytin dal覺ndaki gözenekleri döküyorsunuz .  Bu gözeneklerle birlikte bir sonraki y覺l覺n verimini de döküyorsunuz .Zeytinlie girdiinizde her y覺l meyve veren aaçlar vard覺r .Bu aaçlar覺 a覺lama yapabilirsiniz mesela Arbekül gibi.
Makineli hasada uygun Manisa ve Didim 'de Arbekül bahçeleri var.
 
Zeytin çiçei kokmaz ve o yüzden ac覺 gelmez ,zeytin çiçei kolonyalar覺 sahtedir .

Kusursuz Zeytinya覺 'n覺n sal覺kl覺 yaam覺n olmazsa olmazlar覺ndan olduunu ve kalite konusunda hiçbir ekilde taviz verilmemesi gerektiine deinen Serdar Bey  tarafindan aktar覺lan bilgiler 覺覺覺nda ,kaliteli bir s覺zma zeytinya覺 nas覺l anla覺l覺r ? sizlere k覺saca ifade edecek olursak ,

 

Duyusal olarak;

 

 • Naturel S覺zma Zeytinya覺n覺 koklad覺覺n覺zda taze biçilmi çimen ,çala ,badem ,yeil elma, domatesin sap覺nda yeil dal ,muz yeil kabuu ,enginar , bezelye kokular覺n覺 al覺yorsan覺z , parfüm gibi kokuyor bu koku itici gelmiyor ve sizi mutlu ediyorsa ,

 • S覺zma zeytinya覺ndan bir yudum az覺n覺za al覺p dilinizin ve dama覺m覺z üzerinde gezdirdiinizde bir burukluk, badem veya olmam覺 yeil zeytin veya elma çekirdei ac覺l覺覺 dilinizin yan bölgelerinde hissediliyor ise ,

 

 • Boaz覺n覺z da karabiber ac覺l覺覺 gibi bir yanma oluyor ve bu yak覺c覺l覺k yemek borusuna doru inmiyor ise doru s覺zma zeytinya覺na ulam覺 bulunmaktas覺n覺z

 

 

Dikkat etmemiz gereken en önemli hususlara gelince  ,

 •  Ald覺覺n覺z ürünü açt覺覺n覺z zaman çok kötü ve a覺r bir koku sizi rahats覺z ediyor ise ,
 • Bir yudum ald覺覺n覺zda çok tatl覺 geliyor veya ac覺l覺k gelmiyorsa , ( alaca覺n覺z ac覺l覺k yeil zeytini dal覺ndan kopar覺p yediinizde oluan bir ac覺l覺kt覺r ,yada badem beya kay覺s覺 çekirdeinin ac覺l覺覺 gibidir )
 • Boaz覺n覺zdan aa覺 yemek borunuza doru bir yanma hissediyorsan覺z ve yemeklerden sonra mide yanmas覺 oluyor ise ald覺覺n覺z ürün s覺zma zeytinya覺 olmayabilir.
 • üphe ettiiniz ürünleri G覺da Güvenlii kapsam覺nda Alo 174 G覺da hatt覺n覺 telefon ile arayarak bildirebilirsiniz.
 • Naturel S覺zma Zeytinya覺 demek ; Zeytin meyvesinden elde edilen ya覺n kimyasal ve duyusal deerlerinin g覺da kodeksi kriterlerine uymas覺 demektir.Yoksa ileme ekli ,ta k覺r覺c覺 veya deirmen ,çuvaldan s覺zmas覺 ,preslerden süzülmesi natürel s覺zma zeytinya覺 olduunu belirlemez.
 • Zeytinya覺n覺n rengine bak覺larak,buzdolab覺na konulduunda donmas覺 veya donmamas覺 eklinde yorum yap覺larak da kalitesi anla覺lamaz.
 • Ald覺覺n覺z Natürel S覺zma Zeytinya覺 kimyasal ve duyusal analizlerden geçmi ve sizin damak zevkinize uyuyor ise size göre en iyi zeytinya覺n覺 bulmu olabilirsiniz.

 

Zeytinya覺 sat覺n al覺rken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Sat覺n alaca覺m覺z ürün mutlaka koyu renkli cam iede olmal覺d覺r.effaf cam ieler ve özellikle pet ambalajl覺 ürünlerden uzak durmal覺y覺z.effaf cam iselerden 覺覺k geçerek s覺zma zeytinya覺n覺n içersinde bulunan klorofili parçalayarak bozulmas覺na sebep olur.

 • Sat覺n ald覺覺n覺z ürün karanl覺k ,serin ve rutubetsiz bir ortamda saklay覺n.
 • Saklama s覺cakl覺覺 18 C ile 22 C aras覺nda olmal覺d覺r.
 • S覺zma zeytinya覺 +4 C derecenin alt覺nda donabilir, farkl覺 çe覺tlere ait s覺zma zeytinya覺 fenolik bileenlerden dolay覺 daha geç donabilir ,s覺zma zeytinya覺n覺n donmas覺 safl覺k kriteri olarak kabul edilmez.
 • Sat覺n alaca覺m覺z ürünün etiketini okumadan almay覺n覺z,s覺zma zeytinya覺n覺n üretim yada hasat y覺l覺 ,dolum tarihi ,son kullanma tarihi ,corafi iareti ,elde edildii zeytin çeidini ve bölgesini etiket üzerinde aray覺n覺z.
 • S覺zma zeytinya覺 taze tüketilmelidir, bekledikçe bozulur ,nefaseti ve sal覺a yararl覺 fenolik bileenleri bozulur.Her sezon yeni s覺zma ya覺 al覺n覺z.Çeitlere göre s覺zma zeytinya覺 çok özel saklama koullar覺nda bile ilk günkü özelliklerini yitirebilir.
 • Sat覺n alaca覺m覺z ürünün rengine bak覺p karar vermeyiniz,ya覺n rengi kaliteyi belirlemediģi gibi ,yada çözülebilen klorofil eklenmi veya g覺da boyas覺 kullan覺lan yalar sizi yan覺ltabilir.
 • Sat覺n ald覺覺n覺z ürünleri ay覺r覺n, salatalar覺n覺za ,yemeklerinizde tatl覺 ve böreklerinizde farkl覺 bölgelere ait s覺zma zeytinya覺 tüketebilirsiniz.
 • Özellikle s覺zma zeytinya覺n覺 çi olarak tüketmelisiniz.
 • Salata ,kek ,börek ve mezelerinizde Kuzey Ege s覺zma zeytinya覺n覺 tercih ederken, hafif zeytinyal覺 yemeklerinizde Güney Ege ,Akdeniz ve Güneydou Anadolu Bölgesi yalar覺 tüketebilirsiniz.
 • K覺zartmalar覺n覺zda s覺zma zeytinya覺n覺 rahatl覺kla kullanabilirsiniz.
 • Yemekleri piirmeye balarken bir ka覺k zeytinya覺 ile balay覺n ,pien yemei ocaktan ald覺ktan sonra 覺l覺mayab覺rak覺n ve yemek 覺l覺nd覺ktan sonra kalan miktar s覺zma zeytinya覺n覺 dökün rahmetli annem de hep böyle yapard覺.Özellikle yaprak sarma ve dolmalarda bu yöntemi tercih ettiinizde yemeklerinizde çok daha leziz olacakt覺r.
 • Sat覺n alaca覺n覺z ürün market raflar覺nda direk güne 覺覺覺 görüyorsa tercih etmeyin,güne 覺覺覺 gören s覺zma zeytinyalar覺 çok çabuk oksidasyona urayarak bozulur ve kötü kokar.
 • Sat覺n alaca覺n覺z ürün ambalaj覺n覺n kapa覺n覺n  mutlaka contal覺 ve vidal覺 olmas覺na dikkat edin ,mantar kapakl覺 ambalajlar覺 almay覺n覺z.Mantar kapakl覺 ieler hava al覺r ve içersine hava (oksijen) giren s覺zma zeytinya覺 oksidasyona urayarak bozulur.Sat覺n alaca覺n覺z ürün etiketi ve ambalaj覺n覺 kontrol ediniz ,delinmi ve s覺zd覺rm覺 ambalajl覺 ürünleri sat覺n almay覺n.
 • Sat覺n alaca覺n覺z ürünün ambalaj覺n覺 tüketim miktar覺n覺za göre belirleyebilirsiniz, ayet cok k覺sa sürede tüketmeyecekseniz küçük ambalajlar覺 (250 ml ,500 ml 750 ml yada 1000 ml gibi ) olanlar覺 tercih etmelisiniz , fiyat覺 ucuz diye 5 TL olan ambalajlar覺 sat覺n almay覺n覺z ,büyük ambalajlar覺 kullan覺rken rahat akmas覺 için tenekelere iinci bir hava delii açmay覺n覺z . Eer imkan var ise evinizde bulunduraca覺n覺z be adet 1 lt .koyu renkli cam ambalajlara bölerek kullanabilirsiniz.
 • Son y覺llarda filtre edilmemi s覺zma zeytinyalar覺n覺n ielere konulduu görülmektedir ,filtre edilmeyen içersinde zeytin partikülleri bulunan s覺zma zeytinya覺 daha çabuk bozulur ,uzun süre dayanmaz ,bu partiküller içersinde zeytin meyvesinin eti,karasu ve çekirdek kal覺nt覺lar覺 bulunmaktad覺r .Kal覺nt覺lar içersinde bulunan karasuda oksijen vard覺r ve oksijen yani hava ,kar覺覺m içersinde fermantasyon süreci balatarak s覺zma zeytinya覺n覺n kötü kokular yaymas覺na sebep olarak s覺zma özelliini kaybetmesine neden olur.
     S覺zma zeytinya覺na zarar veren unsurlar ;
 1. I覺k
 2. Hava
 3. S覺cakl覺k
 4. Su veya Nem 'dir .
   Alm覺 olduunuz ürünü bu unsurlardan koruyarak tüketiniz.

 

Markas覺 ve etiketi olan ürünler Tar覺m ve Köy 襤leri Bakanl覺覺'n覺n g覺da kontrol labaoratuvarlar覺nda düzenli olarak kontrol edilmekteve analizleri yap覺lmakta ,ürün bozuk ç覺kt覺覺 takdirde kar覺n覺zda muhatap bulabilirsiniz .Yol kenarlar覺nda ,pazar yerlerinde sat覺lan yada köyde yaaytan akraba ve tan覺d覺klar覺n覺z vas覺tas覺 ile gelen pet ielerdeki zeytinya覺ndan uzak durman覺zda fayda var bu yalar覺n denetimleri yap覺lmad覺覺 gibi hijyen olmayan ambalajlarda ve içersinde kime ait olduu ve ne olduu belli olmayan ürünlerle kar覺lat覺覺n覺zda takdirde ikayet ve derdinizi ifade edebilecek muhatap bulamayabilirsiniz.

 
 Akdeniz beslenme tarz覺nda öne ç覺kan ,yüksek fenolik madde içeriine sahip olan zeytin ve ürünleri insan sal覺覺 aç覺s覺ndan oldukça önemli bir yere sahiptir .Bu derece önemli ve deerli bir ürün olan zeytinden faydalanma yollar覺n覺n gelitirilmesine dair yap覺lan çal覺malarda zeytin yapra覺 ,zengin fenolik içerii aç覺s覺ndan önem kazanmakla beraber t覺p,ilaç ve kozmetik alan覺nda yayg覺n bir ekilde kullan覺lmaktad覺r.
 
 G覺da sanayiinde ise kullan覺m alanlar覺 ile ilgili çal覺malar覺n devam ettii son y覺llarda ,zeytin yapraklar覺ndan elde edilençay tüketime sunulmu.Zeytin aac覺n覺n tamam覺nda  ,özellikle de zeytin yapraklar覺nda daha fazla bulunan oleuropein bileii ,hastal覺klar ve zararl覺lara kar覺 koruyucu etkisi ile zeytin aac覺n覺n dayan覺kl覺l覺覺nda oldukça önemli bir yere sahiptir.
 
 Mikroorganizmalara kar覺 inhibe edici etkiye sahip bu bileik ,zeytin meyvesinin olgunlamas覺yla birlikte hidrolize olarak miktar覺 azal覺rken , zeytinin yenilebilir özellik kazanmas覺 amac覺yla ise uzaklat覺r覺lmaktad覺r .
 
Doal katk覺 maddesi olarak kullan覺m覺 amac覺yla , yan ürün olan zeytin yapraklar覺n覺n deerlendirilme imkan覺na sahip olunmas覺 durumu ülke ekonomisine salayaca覺 katk覺lar aç覺s覺ndan da çok önemlidir. 

 

ZEYT襤NYAININ DUYUSAL ANAL襤Z襤

NATUREL ZEYT襤NYAININ ORGANOLEPT襤K DEERLEND襤RME METODU
 

 

 Meyvemsi: Ya覺n çeidine göre meyve aromas覺n覺n (kokusunun) ya覺n karakteristiini  yeil ya da olgun sal覺kl覺 taze meyveden elde edildiini an覺msatmas覺.

 Ya yeil zeytinden elde edilmi ise aroma yani duyulan koku  yeil meyveyi an覺msat覺r.
Ya olgun zeytinden elde edilmi ise aroma  yeil ve olgun (siyah) meyveyi birlikte an覺msat覺r.
 
 Ac覺l覺k: Yeil zeytinden veya renk dönümü aamas覺ndaki zeytinlerden üretilmi ya覺n karakteristik (belirgin, keskin) ilk tad覺d覺r.Dilin ‘‘ V ’’ bölgesindeki tomurlar覺 (dilin ucu) ile bulunur.
Dil üstünde ve yanlarda Oleropein younsa dilinizde ac覺l覺k oluturacak.
Biber ac覺l覺覺 deil .
Bitter çikolata ,elma çekirdei gibi bir ac覺l覺k.
 
 Yak覺c覺l覺k  : Ya覺n duyu karakteristii olan s覺zlama (yakma hissi), çounlukla mevsimin balang覺c覺nda hala yeil olan zeytinlerden üretilen yalarda hissedilir. Bu his, a覺z boyunca alg覺lanabilir, özellikle boazda hissedilir.    
Oleokontor ne kadar çok ise o kadar boaz覺n覺z yanacak .
Peki nas覺l yanacak ?Yak覺c覺l覺k hissi iki türlüdür.
 
 1. Karabiber yemi gibi ,
 2. Bayat zeytinya覺 yanmas覺 g覺rtla覺m覺za saplan覺rm覺cas覺na ,mide ülseri gibi yaray覺 iyiletirmeye sahip .
Bebeklerde oluan piiklerde 0,5 gibi bir orandaki zeytinya覺 kullanabiliriz .
Sabah ve akam 1 yemek ka覺覺 tükettiinizde vücudumuzda yeni olumaya balayan kanserli hücreleri yok edici özellie sahip.
 
Negatif Özellikler

 

 

 Kokmu – Çamurlu Tortu: Y覺覺n olarak saklanan veya depolanan zeytinlerden üretilen yalar覺n, anaerobik (oksijensiz yaayabilen) fermantasyonun ileri safhalar覺ndaki zeytinlerden üretilen yalar覺n ve yer alt覺 tanklar覺ndan yada f覺ç覺lar覺n alt覺nda biriken tortu ile temasta b覺rak覺lan yalar覺n ve anaerobik fermantasyona uram覺 yalar覺n karakteristik kusurlu kokusu ve tad覺.

 
 Küflü – Rutubetli: Küf Kokulu Nemli: Nemli koullarda birkaç gün boyunca depolaman覺n sonucu olarak youn mantarlar覺n ve mayalar覺n gelimi olduu meyvelerden üretilen ya覺n karakteristik kusurlu koku ve tad覺d覺r.
 
 arab覺ms覺 – Sirkemsi: Belirli yalar覺n arap veya sirkeyi hat覺rlatan karakteristik tad覺. Bu kusurlu tat, esas olarak zeytinlerdeki, asetik asit, etil asetat ve etanol oluumuna yol açan bir fermantasyon sürecinden ötürüdür.Bu tat zeytinlerden veya zeytin hamurunun bast覺r覺lmas覺nda kullan覺lan has覺rlar覺n iyi temizlenmemesi nedeniyle elde edilen ya覺n aerobic mayalanmas覺ndan (fermantasyon) kaynaklan覺r.
 
  Metalik : Metalleri hat覺rlatan tat. Bu, ezme, kar覺t覺rma, presleme veya saklama esnas覺nda metalik yüzeylerle uzun süreli temasta bulunmu ya覺n karakteristik kusurlu özelliidir.
 
 Çürük – Okside: Bayat/eski: iddetli bir oksidasyon (hava ile temas) sürecine maruz kalan ya覺n karakteristik kokusudur.
 
 Is覺t覺lm覺 veya Yak覺lm覺 – Yanm覺: Is覺tma prosesi esnas覺nda yüksek 覺s覺ya tabi tutulmak ve/veya 覺s覺tma süresinin uzamas覺 sonucu oluan karakteristik kusurlu tat. Bu kusurlu tat özellikle uygunsuz koullarda hamurun 覺s覺l-kar覺t覺rma ilemi sonucu oluur.
 
 Saman – Tahta (Samans覺 – Odunsu): Kurumu zeytinlerden üretilmi yalar覺n karakteristik tad覺.
 
  Kaba – Pürüzlü – Ham tat : Baz覺 eski yalar覺n a覺zda yaratt覺覺 kal覺n, macunsu his.
 
 Makine Ya覺: Ya覺n, mazot, gres veya madeni ya覺 an覺msatan tad覺 ve kokusuKarasu: Ya覺n, karasu ile uzun süreli temas sonucu fermente olmas覺ndan (fermantasyona maruz kalmas覺ndan) dolay覺 edindii kusurlu tat ve koku.
 
  Salamura: Salamura (da korunmu) zeytinlerden s覺k覺lm覺 ya覺n kusurlu tad覺 ve kokusu.
 
 Halfa Otu (Has覺r覺ms覺 – Keten Çuval): Yeni halfa otundan üretilmi has覺rlara bast覺r覺lm覺 zeytinlerden elde edilen ya覺n karakteristik kusurlu tad覺 ve kokusu. Bu kusurlu koku ve tat, has覺rlar覺n yeil veya kurutulmu halfa otundan yap覺lm覺 olmas覺na bal覺 olarak deiebilir.
 
 Toprakl覺 – Topraks覺: Üzerlerinde toprak veya çamurla toplanm覺 ve y覺kanmam覺 olan zeytinlerden elde edilmi ya覺n kusurlu tad覺.
 

  Kurtlu: Zeytin sinei (Bactrocera oleae) kurtlar覺n覺n a覺r sald覺r覺s覺na uram覺 zeytinlerden elde edilen ya覺n kusurlu tatl覺 tad覺.
 

Bu güne dair bizlerin doru bildii yanl覺lar覺 ve bizlere aktar覺lan deerli bilgiler 覺覺覺nda derlemeye çal覺t覺m yaz覺m覺 yine biraz uzun bir post oldu fakat bilmemiz gerekleri atlamamak ad覺na okurken biraz s覺k覺lsan覺zda nihayetinde sal覺覺m覺za faydas覺n覺n saymakla bitmeyecei zeytinya覺n覺n bilinmezlerine 覺覺k tutmakt覺 amac覺m  bilgi, paylat覺kca çoal覺r.

 

 Say覺n Serdar Bey'in bizlere aktard覺klar覺n覺 dinlerken vaktin nas覺l geçtiini anlamad覺覺m覺z ayr覺ca çok önemli bilgileri haf覺zalar覺m覺za kaz覺d覺覺m覺z özel bir eitimdi .Zeytinya覺na Yolculuk s覺ras覺nda edinilen deerli bilgiler sayesinde  tüm kat覺l覺mc覺lar aç覺s覺ndan oldukça verimli bir gün geçirdik ,sizlere en doru biçimde aktarabilmek ad覺na duyduum her bilgiyi not alarak ,aktard覺m umar覺m sizlerde hem hayret etmi hem de keyif alm覺s覺n覺zd覺r bu yaz覺mdan…