YANSIMALAR / STILIKA
Rabia ALHAN'覺n kaleminden Zeytinya覺'na Yolculuk-Zeytini Kular Diker

22.03.2016 20:19:0227 ubat Cumartesi günü Peak Hotelde Zeytinya覺 Duyusal Tad覺m Analizleri eitimine kat覺ld覺m ve alerjik rinit nedeniyle tat ve koku alam覺yordum. 襤te bir dramd覺r sevgili Stilika okurlar覺. Dolay覺s覺yla eitimin tad覺m aamas覺n覺 lobide geçirmek zorunda kald覺m ama yine de o kadar verimli bir eitimdi ki zeytinya覺 ile ilgili bilgi daarc覺覺m bir hayli daarc覺kland覺. Siz de daarc覺klanmak istersiniz diye bu yaz覺y覺 kaleme al覺yorum. Çünkü ya çok önemli.

Eitimimiz Zeytinya覺na Yolculuk isimli seminerle balad覺. hangizeytinyagi.com ve hangizeytinyagi.net sitelerinin kurusucu, zeytinya覺 tad覺m uzman覺 Serdar Öçten Ünsal oldukça kapsaml覺 slaytlar eliinde zeytini, zeytin aac覺n覺 ve zeytinya覺n覺 anlatt覺 bizlere. Zeytin aac覺n覺n doru ekilde ta覺nd覺覺nda hiç bir zarar görmediini, gittii yerin iklimine göre kabuunu kal覺nlat覺rd覺覺n覺 ya da incelttiini, zeytinin tanesinin de iklime uyum salad覺覺n覺 böylece örenmi oldum. Tabi kurallar覺na uygun olarak yeniden dikimi yap覺labilirse.

Zeytin aac覺 y覺llar geçtikçe deerlenen, an覺tlaan bir aaç…. Eitimde de ülkemizdeki an覺t zeytin aaçlar覺n覺 görme f覺rsat覺 yakalad覺k. Zeytin aac覺n覺n yaland覺kça içinin boald覺覺n覺 da örenmi olduk. Zeytin aac覺n覺n anavatan覺 Bereketli Hilal. Yani tam bizim topraklar覺m覺z ve Levant bölgesi asl覺nda. Yine de bu kadar kadim bir zeytin kültürü içinde neden içinde zeytin geçen türkülerimizin az olduunun cevab覺n覺 arat覺rmak gerekiyor. Neden gerçekten? Zeytin ülkesiyiz, zeytini bilmiyoruz, üç taraf覺m覺z denizlerle çevrili deniz ürünlerini, bal覺覺 bilmiyoruz. Bir gariplik var bu ite!


Fromida Zeytinya覺’na ayr覺ca deineceim. Zeytinya覺 Tad覺m Etkinliinin sponsorlar覺ndan biriydi.

Neyse zeytin aac覺na dönersek… Zeytinde bir var y覺l覺 vard覺r bir de yok y覺l覺. Bir sene güzel verim al覺nan zeytinlikten ertesi sene ürün toplanamaz. Bunun sebebinin tamamen yanl覺 zeytin toplama uygulamalar覺 olduunu örendik. S覺r覺klarla dallara vura vura zeytin toplama ileminde aaç çok fazla yaprak döküyor. Gelecek senenin filiz oyuklar覺 da s覺r覺klardan nasibini al覺yor. Bu yüzden aac覺n kendini toparlamas覺 bir seneyi buluyor. Yani var y覺l覺 yok y覺l覺n覺 yaratan bizleriz asl覺nda. Zeytinin vurulmadan, mümkün olduu kadar az yaprak dökerek toplanmas覺 gerekiyor.

Diyelim ki öyle topland覺, bütün i orada bitmiyor tabi ki, zeytinin erken hasad覺 çok önemli, zeytinya覺n覺n kalitesini direkt etkiliyor. Yeilden alaya dönerken toplanan zeytin makbul. Ayr覺ca zeytinin çuvallara konulmadan, kasalara toplanmas覺 ve 6 saat içinde fabrikada s覺k覺lmaya balamas覺 da çok çok önemli. Çünkü zeytin çuvala konunca merkezinde k覺sa sürede kaynama noktas覺na ula覺yor ve tad覺 bozuluyor.

Peki kasalara da kondu, her eyi iyi güzel, ya s覺k覺m aamas覺? imdi o slaytlar覺 gözümün önüne getirince zeytinya覺 gibi bir iksirin nas覺l kötü koullarda s覺k覺ld覺覺n覺 size nas覺l anlatay覺m bilemedim. Ba覺nda sigara içilen makineler, yer hizas覺nda dökülen zeytinler ve kötü y覺kama koullar覺, zeytinin kara suyunun akmas覺 ve çuvallara bulamas覺, içinde bilmem kaç günlük zeytin hamuru kal覺nt覺lar覺n覺n olduu s覺k覺m aparatlar覺…. yani mesela böyle bir portakal suyu s覺k覺m覺na ahit olsak bir daha haz覺r portakal suyu içmeyiz ama zeytinya覺na neden bu muameleyi yap覺yoruz? Zeytinya覺 daha üretim aamas覺nda bile neden besin maddesi gibi görülmüyor? Yoksa zeytinya覺 kirlenmez, bakteri üretmez, her koulda sal覺kl覺d覺r diye mi düünülüyor?

Bu yaz覺 bitmez. Çok da uzamas覺n. Devam覺 gelecek….