YANSIMALAR / Bernd M. SCHAFER
SERDAR TEN NSAL taraf覺ndan The Peak Hotel 襤stanbul'da verilen Zeytinya覺'na Yolculuk zeytinya覺 tad覺m eitiminin Almanya'da yans覺malar覺.

15.03.2016 14:31:18Y覺l 2001 Almanya’da bir zeytinya覺 ilgisi ç覺lg覺nl覺覺 yaanmakta. O kadar bir ç覺lg覺nl覺k ki Almanlar en iyi zeytinya覺n覺 bulmak için tüm Akdeniz’de yollara dütüler. Sevgili arkada覺m覺z Conrad Bölicke (Arte Fakt ) ‘nin yolu Türkiye’ye de düer. Tan覺t覺r覺ld覺覺 zeytinya覺 üreticilerine “kusursuz zeytinya覺” arad覺覺n覺 söyler ancak, her görümede kendisine kaç ton ya almak istedii sorulur. Hiç bir üretici “kusursuz ya” konusuna önem vermez ve kendi ya覺n覺n Türkiye’deki yalar覺n en iyisi olduu övünerek söyler...

 

Biz de eimin örencilik y覺llar覺nda irince Köyü’nde ald覺覺 zeytinliimizdeki yal覺 zeytin aaçlar覺 gençletirmek ve yenilerini dikmek üzere Ege’deydik ve biz de Türkiye’de kaliteli üretim yapan insanlarla tan覺mak istedik. Tan覺t覺r覺ld覺覺m覺z bir üreticiye Almanya’da ArteFakt’ta sipari ettiimiz üç ülke 襤talya, 襤spanya ve Yunanistan’da çok özel üretilmi 250ml ielerde hediyelik bir kutu içinde “kusursuz” ve badem, yeil domates, taze çimen aromalar覺n覺 içeren yalar覺 hediye ettik. “kusursuz” zeytinya覺 aray覺 yolculuumuzun Ayval覺k dura覺nda zeytinyalar覺n覺 hediye ettiimiz üretici arad覺 ve hediye ettiimz zeytinyalar覺n覺 tatt覺覺n覺 ve “bu zeytinyalar覺 eer gerçekten zeytinya覺 ise ben de 襤ngiltere’nin kraliçesiyim”dedi. Ne diyeceimizi bilemedik! Türkiye’de henüz çok yol almam覺z gerektiini düündük!!!

 

Y覺l 2016 襤stanbul’day覺z. The Peak Hotel’de, tad覺m uzman覺 Serdar Öçten Ünsal tad覺m seminerine kat覺lan ilgililere “kusursuz zeytinya覺”n覺n özelliklerini anlat覺yor. Youn bir ilgi var, kat覺l覺mc覺lar ilginç sorular soruyor ve eitimi çok önemsiyorlar. Yer bulamad覺覺m覺z için eitimin tad覺m bölümünü kap覺 eiinden takip ediyoruz. Verilen çay aras覺nda Serdar Öçten Ünsal’覺 kucakl覺yor, 15 y覺l içinde Türkiye’de gelinen noktaya katk覺lar覺ndan dolay覺 kendisine teekkür ediyoruz.

 

 

Serdar Öçten Ünsal tan覺t覺覺m覺z günden bu yana düüncelerinden hiç taviz vermeyen ve her görütüümüzde “kusursuz zeytinya覺”n覺n sal覺kl覺 yaam覺n olmazsa olmazlar覺 olduunu ve hiçbir ekilde taviz verilmemesi gerektiini savunuyor. Onun bu tavr覺 bize ailesiyle 襤talya’da yaayan Andreas März’i an覺msat覺yor. Andreas März 襤sviçre kökenli. Merum dergisini ç覺kar覺yor ve ayn覺 zamanda zeytinya覺 üreticisi. 襤talya’daki zeytinya覺 lobilerine kar覺 savamaktan korkmuyor ve yap覺lan yanl覺lar覺 tükenmeyen enerjisiyle üreticinin dikkatine sunuyor. Türkiye’de de“kusursuz zeytinya覺”n覺 kefetmek için yollara düen, misyonunu ölümüne ciddiye alan ve hiç kimseden korkmadan çal覺malar覺n覺 baar覺yla sürdüren bir Serdar Öçten Ünsal var.

 

 

 

襤yi ki vars覺n覺z ve Türkiye için sizin gibi dürüst, konusunun uzman覺 insanlar覺n çoalmas覺n覺 diliyoruz.


Sevgilerimle

Bernd M. Schäfer