YANSIMALAR / Bernd M. SCHAFER
SERDAR ÖÇTEN ÜNSAL tarafından The Peak Hotel İstanbul'da verilen Zeytinyağı'na Yolculuk zeytinyağı tadım eğitiminin Almanya'da yansımaları.

15.03.2016 14:31:18Yıl 2001 Almanya’da bir zeytinyağı ilgisi çılgınlığı yaşanmakta. O kadar bir çılgınlık ki Almanlar en iyi zeytinyağını bulmak için tüm Akdeniz’de yollara düştüler. Sevgili arkadaşımız Conrad Bölicke (Arte Fakt ) ‘nin yolu Türkiye’ye de düşer. Tanıştırıldığı zeytinyağı üreticilerine “kusursuz zeytinyağı” aradığını söyler ancak, her görüşmede kendisine kaç ton yağ almak istediği sorulur. Hiç bir üretici “kusursuz yağ” konusuna önem vermez ve kendi yağının Türkiye’deki yağların en iyisi olduğu övünerek söyler...

 

Biz de eşimin öğrencilik yıllarında Şirince Köyü’nde aldığı zeytinliğimizdeki yaşlı zeytin ağaçları gençleştirmek ve yenilerini dikmek üzere Ege’deydik ve biz de Türkiye’de kaliteli üretim yapan insanlarla tanışmak istedik. Tanıştırıldığımız bir üreticiye Almanya’da ArteFakt’ta sipariş ettiğimiz üç ülke İtalya, İspanya ve Yunanistan’da çok özel üretilmiş 250ml şişelerde hediyelik bir kutu içinde “kusursuz” ve badem, yeşil domates, taze çimen aromalarını içeren yağları hediye ettik. “kusursuz” zeytinyağı arayış yolculuğumuzun Ayvalık durağında zeytinyağlarını hediye ettiğimiz üretici aradı ve hediye ettiğimz zeytinyağlarını tattığını ve “bu zeytinyağları eğer gerçekten zeytinyağı ise ben de İngiltere’nin kraliçesiyim”dedi. Ne diyeceğimizi bilemedik! Türkiye’de henüz çok yol almamız gerektiğini düşündük!!!

 

Yıl 2016 İstanbul’dayız. The Peak Hotel’de, tadım uzmanı Serdar Öçten Ünsal tadım seminerine katılan ilgililere “kusursuz zeytinyağı”nın özelliklerini anlatıyor. Yoğun bir ilgi var, katılımcılar ilginç sorular soruyor ve eğitimi çok önemsiyorlar. Yer bulamadığımız için eğitimin tadım bölümünü kapı eşiğinden takip ediyoruz. Verilen çay arasında Serdar Öçten Ünsal’ı kucaklıyor, 15 yıl içinde Türkiye’de gelinen noktaya katkılarından dolayı kendisine teşekkür ediyoruz.

 

 

Serdar Öçten Ünsal tanıştığımız günden bu yana düşüncelerinden hiç taviz vermeyen ve her görüştüğümüzde “kusursuz zeytinyağı”nın sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları olduğunu ve hiçbir şekilde taviz verilmemesi gerektiğini savunuyor. Onun bu tavrı bize ailesiyle İtalya’da yaşayan Andreas März’i anımsatıyor. Andreas März İsviçre kökenli. Merum dergisini çıkarıyor ve aynı zamanda zeytinyağı üreticisi. İtalya’daki zeytinyağı lobilerine karşı savaşmaktan korkmuyor ve yapılan yanlışları tükenmeyen enerjisiyle üreticinin dikkatine sunuyor. Türkiye’de de“kusursuz zeytinyağı”nı keşfetmek için yollara düşen, misyonunu ölümüne ciddiye alan ve hiç kimseden korkmadan çalışmalarını başarıyla sürdüren bir Serdar Öçten Ünsal var.

 

 

 

İyi ki varsınız ve Türkiye için sizin gibi dürüst, konusunun uzmanı insanların çoğalmasını diliyoruz.


Sevgilerimle

Bernd M. Schäfer