3 FİRMA TESTİ GEÇEBİLDİ !
YAPILAN TESTLER SONUCUNDA MARKET RAFLARINDAN ALINAN ZEYTİNYAĞI NUMUNELERİNDE 3 FİRMA TESTLERİ GEÇEBİLDİ.

16.02.2016 11:48:19    Almanya'da yapılan '' Stiftung Warentest '' adı altında yapılan zeytinyağı piyasa araştırması kalite testlerinde 26 zeytinyağı markası arasında 13 tanesi sınıflandırma dışında bulundu. Diğer ürünlerden bazıları da organik sertifikasında yazılan değerlere uyulmadığı tespit edildi.

    Almanya'da marketlerde satılan 26  zeytinyağı markasından İtalyan menşeili olan Monini ,Piccardo ve Edeka testleri başarı ile geçti.

    Koku ve tat kusuru unsurlarının yanı sıra, farklı yağlar karıştırılmış ürünlere de rastlandı. Özellikle   ''DOP '' coğrafi işaret bulunan bir markanın zeytinyağı içerisinde kanserojen , mutajenik ve endokrin bozucu maddeler tespit edilmiştir.

 

   Yapılan bu test sonuçlarına göre 2598/91 sayılı Avrupa Birliği yönetmeliklerine aykırı çıkan bu zeytinyağı markaları dergi tarafından oluşturulan zeytinyağı tadım paneli ve kimyasal analizlerle halka duyurulmuştur.

   Kusurlu bulunan yağlar arasında litresi 40 Euro'dan satılan zeytinyağlarında bayat, küf, kokmuş, kızışma gibi yoğun kusurlara rastlanması ise hayret verici bulundu.

    Ülkemizde de  '' bağımsız panelistler '' ve  '' güvenli bağımsız laboratuvarlar '' tarafından bu şekilde yapılacak olan duyusal ve kimyasal analiz sonuçlarını ise merakla bekliyoruz.

    Özellikle bu yıl  '' Ayvalık ''  coğrafi işareti bulunan ürünlere ve market raflarında satılan zeytinyağlarına da dikkat çekmek istiyorum.