ZEYTİNYAĞI TANITIM / TÜKETİM ÇIKMAZI
ZEYTİNYAĞI TANITIM VE TÜKETİM ÇIKMAZI ! TÜKETİMİ ARTTIRMAK ADINA YAPILAN YANLIŞLAR, FESTİVALLER,HASAT ŞENLİKLERİ.

07.12.2015 18:43:00    Yukarıdaki fotoğraf zeytinyağı sektörünün düştüğü acı durumu ortaya çıkarmaktadır. Konu başlığına baktığımızda zeytinyağı tanıtım / tüketim çıkmazının fotoğraflarla daha iyi anlaşılacağını umuyorum.

    Hepimiz yıllardır ülkemizin zeytin yetiştiriciliği yapılan bölgelerinde yapılan hasat şenliklerini festivallerine katılıp izliyoruz, her ilçe kendi çalıp kendi söylüyor körler sağırlar birbirini ağırlıyor . Yıllar önce bir slogan vardı, hep gülerdim '' Zeytinin ve zeytinyağının başkentine hoş geldiniz '' ........ Nasıl başkent olunuyor, kim , neye göre ilan ediyor  ?  

    Bu söylemlere karşı geldiğim için yöneticiler hep kavgacı olduğumu bir yapılanları beğenmediğimi söylediler. Bir çoğu ile de mahkemelik oldum. Siz değil bırakın başkaları sizi övsün, değerleriniz hakkında karar versin, veya elde ettiğiniz ürünlerle uluslararası yarışmalarda başarılara imza atın ki bizlerde inanalım.

 

    Şimdi buradan isim vererek örnek versem her bir il veya ilçe benim anlara düşman olduğumu ilan edecek, geçmişte hep böyle oldu.  5 yıl önce  '' MUZ CUMHURİYETİ '' isimli yazımda Ayvalık için siz yerinizde sayıyorsunuz , MUT sizi gelip geçecek onlara muhtaç olacaksınız dediğimde gülüp geçmişlerdi. Şimdi ben onlara gülüyorum ; MUT üreticisinin kapısında bekleyip zeytin ve zeytinyağı alıp Ayvalık'ta satan , Ayvalıklı üreticiler !!!!!

    Bu yıl Ayvalık'ta zeytin ve zeytinyağı yok MUT zeytinyağı Ayvalık'ta coğrafi işaret altında Ayvalık zeytinyağı diye satılacak, tağşişin başka çeşidi de bu işte. Al üçe sat 10'a , vatandaş nasıl olsa zeytinyağı hakkında bir şey bilmiyor. Denetim mekanizmalarıda çalışmıyor, hırsıza malını emanet edersen geri gelmesini beklemeyeceksin ! Şimdi Ayvalık camiası ayaklanacak iftira bu diye, geçtiğimiz yıllarda Edremit, Havran yağlarını alıp Ayvalık coğrafi işareti ile satanlar vicdanlarına baksınlar, geceleri rahat uyuyabiliyorlar mı ?

    Aydın ilinde üretilen zeytin ve zeytinyağını Aydın halkı ne kadar tanıyor ve tüketiyor bunu da bilmek lazım. Neden soruyorum biliyor musunuz ? Aydın'da üretilen zeytin ve zeytinyağı Aydın ilinde tüketilmiyor, lokantalarda, otellerde yemeklerinizde zeytinyağı istediğinizde bulamıyorsunuz. Şimdi sıkı durun ; ürettiğiniz zeytin ve zeytinyağını siz tüketmeyeceksiniz sonra ülkenin başka şehirlerinde tanıtımını yapacaksınız. Çıkmaz burada başlıyor, turizme açık bir il olan bu ilimizde zeytinyağını anlatamaz iseniz, yol boylarında , otobüs bagajlarında kalitesiz, tağşişli yağları anadoluya satmaya çalışırsanız kaliteye önem vermeden bu iş olmaz. Marka , kalitenin ve  ambalajın önemi çok. Plastik pet şişelerin içerisinde denetimsiz zeytinyağı olmaz.

    Eğitim ilkokuldan başlayacak ve hedef koyacaksınız, yoksa şehir şehir gezip 2 saatte ürünü anlatamazsınız, firmalar fuarlara katılıyor, ürün satmaya gidiyorlar, tanıtım yok ! Kaliteli ve sağlıklı bir zeytinyağı nasıl olur , nasıl üretilir, görsel olarak uygulamalı anlatılmalı. Yurt dışında fuarlara, festivallere anaokulu öğrencileri götürülüyor, zeytin toplatılıyor,elleri ile bana bana zeytinyağı yiyorlar, bardaklarda tadım yapılıyor. Oyunlar , kitaplar yazılıyor onların anlayacağı dilden karikatürize edilmiş.

     Oy peşinde koşan yerel yönetimler, odalar , borsalar maalesef üretime destek vermiyorlar, yol üzerinde tağşişli ürün satanla fabrika çalıştırıp,markası olan,işçi çalıştıranları, vergi ödeyenleri bir tutuyorlar. Sonrada çıkıp ülkede yıllık kişi başı tüketimi 2 litreye çıkardık daha da arttırmaya çalışıyoruz diyorlar.

     Ülkemizde yıllık kişi başı tüketim 2 litre değil 5 litre civarında , tağşişli yağlar , yol üzerinlerinde satılanlar, otobüs bagajlarında gidenler dahil değil neden ? Çünkü kayıt dışı olmaya alışmışız, zeytin ağacı sayımızı bile bilmiyoruz , üretilen yağı , tüketilen yağı bilmediğimiz gibi. Vatandaş zeytinyağı diye pirina yağı, kanola yağı, ayçiçek yağı tüketiyor, ama zeytinyağı sanıyor. Alıcılar baskı yapıyor fiyatlar düşsün, satıcılar baskı yapıyor,  tüketici pahalı diye uzaklaşıyor.

    Milas bu etkinliklere katılıp kendine yer açmaya çalışırken büyük firmaların taşeronluğundan kurtulmaya çalışıyor, ortak bir yol çizmek ve hep beraber katılımcı ruh ile başarmak gerekiyor, rakip değil ortak görünce ilerlersiniz, coğrafyamızda zeytin çeşitlerimizi anlatıp onları tanıtmak ortak görev olmalı. Her bölgenin kendine göre lezzet , koku , aromaları mevcut, bunları değerlendirmek lazım.

 

    Konumuzdan uzaklaştık sanıyorum yazımızın başındaki fotoğraf karesinden yola çıktık, düzenlenen hasat şenlikleri ve festivallerde lokmalar dökülür gelenlere dağıtılmak üzere, hayırlar ile bitirelim.

Ne ile yapılır ?  Un , şeker yağ ama ne yağı ''

AYÇİÇEK '' yağı, hoppala nerden çıktı şimdi bu ? 

Zeytinyağı festivali , zeytin hasat şenliği ortada zeytinyağı yok , sonra dağlarından bal ovalarından zeytinyağı akar , zeytinyağının başkenti , bizim yağımız en iyisi , nutuklar , söylemler ,

anlatın anlatın çok inandırıcı oluyorsunuz !