HARRAN ÜNİVERSİTESİ GÜNEYDOĞU ANADOLU'DA YENİLİKLERE İMZA ATMAYA DEVAM EDİYOR.
'' ŞANLIURFA ORGANİK ZEYTİN ÜRETİYOR GELECEĞE UMUTLA BAKIYOR , PROJESİ 2015 YILI GAP ORGANİK DEĞER ZİNCİRİ MALİ DESTEK PROGRAMI ''

20.11.2015 10:01:47Harran Üniversitesi'nde zeytinyağı duyusal analiz ( tadım ) eğitimi.

'' ŞANLIURFA ORGANİK ZEYTİN ÜRETİYOR GELECEĞE UMUTLA BAKIYOR , PROJESİ 2015 YILI GAP ORGANİK DEĞER ZİNCİRİ MALİ DESTEK PROGRAMI '' Kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan mali destek ile Harran Üniversitesi, Ziraat Fakültesi işbirliği ile Şanlıurfa'da Zeytinyağı duyusal analiz (tadım) ve Sofralık zeytin üretim teknikleri eğitimi 09 kasım 2015 - 12 kasım 2015 tarihleri arasında yapıldı.

Şanlıurfa'daki Harran Üniversitesi'nde 70 kişiye zeytinyağı duyusal analiz ( tadım ) eğitimi ile beraber Sofralı zeytin üretme teknikleri konusunda eğitim verildi. 70 kişinin katıldığı eğitim sonunda başarılı olanlara sertifika verildi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde değişik yaş gruplarından oluşan 70 kişiye zeytinyağı duyusal analiz (tadım) uzmanı Serdar Öçten Ünsal ile Sofralık zeytin üretimi konusunda uzman olan Gıda Mühendisi Nilgün Olan tarafından  4 gün boyunca zeytinyağı duyusal analiz ( tadım ) ve Sofralık zeytin üretimi eğitimi verildi.

Testten başarıyla geçen kursiyerlere sertifika verilen eğitim sonunda konuşan zeytinyağı duyusal analiz (tadım ) uzmanı Serdar Öçten Ünsal, kaliteli zeytinyağı üretirken nelere dikkat edilmesi gerektiğinin kursiyerlere anlatıldığını belirterek, "Zeytinyağı tüketiminde en önemli şey zeytinyağı alırken rengine bakılmamasını, koyu renkli cam ambalajlarda alınmasını  ve  öneriyoruz, dedi. Ayrıca kaliteli bir zeytinyağında yeşil çimen, yeşil elma,yeşil domates kokularının bulunması gerektiğinin meyvemsiliğin olmazsa olmaz kurallarından olduğunu söyledi.

Zeytinyağının Şanlıurfa koşullarında mutlaka soğuk ortamda (22C altında) saklanması gerekiyor. Kursiyerlerimizi bu konuda bilgilendiriyoruz. Şanlıurfa'da zeytin ve zeytinyağını doğal olarak tüketmeleri ve insanların sağlıklı beslenmeleri için bu eğitimleri veriyoruz" diye konuştu.

Harran Üniveristesi ,Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Yrd.Doç.Dr. Ebru SAKAR ise bu eğitimleri 4 yıldır düzenlediklerini, Zeytin ve zeytinyağı konusunda düzenlenen  kapsamlı eğitimlerle Şanlıurfa üreticisinin kaderini nasıl olumlu olarak değiştirdiklerini anlattı.