BURHANİYE'DE ZEYTİNYAĞI DUYUSAL ANALİZ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
BALIKESİR' in BURHANİYE ilçesinde Zeytinyağı Tadım Uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL tarafından Zeytinyağı Duyusal Analiz Eğitimi verildi.

24.03.2014 19:11:49 

 

Türkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Kaymakamlığın öncülüğünde düzenlenen zeytinyağı tadım kursu büyük ilgi gördü. Değişik yaş gruplarından 20 kişi, tadım uzmanı Serdar Öçten Ünsal’dan bir günlük eğitim aldı.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ziraat Mühendisi Dursun Okur’un da katıldığı kursun sonunda katılımcılara, katılım belgesi verildi. Öğretmen evinde düzenlenen kursun açılışına katılan Kaymakam Osman Yenidoğan da, kursiyerlere başarı diledi. Kursun ilgi gördüğünü anlatan Tadım Uzmanı Serdar Öçten Ünsal, “Burhaniye de ilk defa düzenlemiş olduğumuz tadım kursuna ilgi büyük. Neden, tüketici bilincini artırmak, üretici bilincini artırmak için düzenlediğimiz bu eğitimler Burhaniye de Kaymakamlığının ve tarım müdürlüğünün katkılarıyla öğrencilerimizi ve çalışanlarımıza zeytinyağı konusunda bilinçlendirdik. Kaliteli zeytinyağının nasıl üretilmesi gerektiğini anlattık. Zeytinyağının nasıl saklanması, stoklanması gerektiğini anlattık. Pazarlardan, yol boylarından zeytinyağı alınmayacağını, zeytinyağının markalı olması gerektiğini, en önemlisi gıda maddesi olan zeytinyağı bozulur, bayatlar. Buna çok dikkat edeceğiz. Sağlıklı iyi bir zeytinyağı için markalı zeytinyağı tüketmeye çalışacağız” dedi.
Kursiyer Recep Kaykar da, “Yağları iyi tanımak, nasıl beslendiğimize dikkat etmek için bu kursa katıldık. Bunun bize yön vereceğine inanıyoruz” dedi. Kursiyerlerden Gül Şekerciler ise, “Öncelikle sayın kaymakamımıza, sayın tarım müdürümüze teşekkür ediyoruz. Bizleri böyle bir eğitimle bilinçlendirdiler. Özellikle buranın geçim kaynağı ve tarımsal faaliyeti olarak gösterilen zeytinde, altyapının oluşturulması ve zeytinyağını tanıma eğitimi aldık. Bunlardan üretilen, tüm yan ürünleri asıl ana maddelerin üretimiyle ilgili olarak bilinçli bir şekilde hareket etmemizi sağlayacak bir eğitim aldık. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” dedi. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur da, “Bölgemiz malum olduğu üzere zeytincilik bölgesi. Dolayısıyla burada zeytin ve zeytinyağının önemini artırmak adına bunun kalitesini tespit etmek adına ilçemizde ilk defa böyle bir organizasyonu sayın kaymakam beyin talimatlarıyla gerçekleştirdik. Güzel bir ilgi uyandırdık. Ben kendim de katıldım bu kursa. Çok şey bilmediğimizi öğrendik. İnşallah, daha da bir sonraki kursları şimdiden, sayın kaymakamımızla programlarını yapıyoruz İnşallah onları da hayata geçiririz. Bilinçli bir tüketici olmamız lazım. Zeytinyağının önemini artırmayı amaçlıyoruz. İnşallah bunda da başarılı oluruz” dedi.

Dier Haberler;