ANKARA / ZEYTİNYAĞI DUYUSAL ANALİZ (TADIM) EĞİTİMLERİ
ANKARA TAV ESENBOĞA / BTA PERSONELİ ZEYTİNYAĞI DUYUSAL ANALİZ (TADIM) EĞİTİMİ

09.09.2015 20:51:18FROMİDA ZEYTİNYAĞI  ve  www.hangizeytinyagi.com sponsorluğunda Zeytinyağı Tadım Uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL Kurumsal Zeytinyağı Duyusal ( Tadım) Analiz  Eğitimleri '' TADINDA ANADOLU '' firması çalışanları ile  bu hafta da TAV  ESENBOĞA Airport /  ANKARA'da buluştu. 09.09.2015 

 Ülkemizde zeytinyağı konusunda  tüketici , üretici bilinçlendirmelerinin yanı sıra satış ve pazarlama kısmını oluşturan kurumsal firma çalışanlarınında raflarında tüketiciye sundukları ürünleri tanımaları ve ürün hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları için '' Fromida - Ayşe Gözde KANDEMİR '' ve  '' www.hangizeytinyagi.com '' sponsorluğunda devam eden zeytinyağı duyusal analiz eğitimleri '' Tadında Anadolu '' firması personeli ile bu hafta da  Ankara / TAV  Esenboğa 'da  Zeytinyağı tadım uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL ile buluştular.

 

Yapılan zeytinyağı duyusal analiz (tadım)  eğitimi ile Tadında Anadolu Ankara personeline ; zeytinyağında bulunması gereken meyvemsi özelliklerin yanı sıra olumlu acılık ve yakıcılık özellikleri zeytinyağı tadım uzmanımız Serdar Öçten ÜNSAL tarafından anlatıldı.   Natürel sızma zeytinyağı üretimi, stoklanması, etiket, ambalaj ve satış sırasında yapılması gerekenler, Zeytinyağının kalitesine  olumsuz etki eden Hava, Işık, Isı, Su ve Nem faktörlerinden nasıl korunulacağı  görseller eşliğinde anlatıldı. Market raflarında satışa sunulan natürel sızma zeytinyağı'nın güneş ışınlarından , sıcaklıktan korunması gerektiğinin altı çizildi.

Zeytinyağı duyusal analizi sırasında panelistlerin neler yapması gerektiği, zeytinyağı tadımının amacı ve nasıl yapıldığı Uzmanımız Serdar Öçten ÜNSAL tarafından katılımcılara uygulamalı olarak anlatıldı. Eğitim sırasında olumsuz özelliklere sahip zeytinyağları ile kusursuz zeytinyağlarının tadımı yapılarak aralarındaki fark görüldü. Özellikle marketlerde satışa sunulan zeytinyağında % 80-90 oranında  POSA-KIZIŞMA  ile RANCİD-OKSİDASYON kusurlarının neden bu kadar çok olduğu ambalaj ve üretim hatalarına dayandığının farkındalığı bir kez daha yaratıldı.

Natürel zeytinyağında bulunması gereken meyvemsi özelliklerin  ; taze biçilmiş çimen , yeşil domates sapı, baharlı bitkiler,turunçgillerin çiçekleri, orman meyveleri kokuları olduğu, ağızda oluşan acılığın meyveden geçen oleuropein'den kaynaklandığını bu maddenin antioksidan özelliklere sahip olarak insan vücuduna faydalı olduğu, genizde oluşan yakıcılığın ise Oleochantal maddesinden kaynaklandığı ve iyi bir ağrı kesici antioksidan görevi gördüğü bilgisi verildi.

 

 

Eğitime katılan kurumsal firma '' TADINDA ANADOLU '' ANKARA firmasının 20  çalışanına  zeytinyağının özellikle çiğ tüketilmesi gerektiği , yemeklerde kullanımı , sağlık açısından faydaları,cilt üzerindeki etkileri anlatılarak satış yerlerinde müşteriye tabaklarda sunulan zeytinyağlarının hava sıcaklığına bağlı olarak 2 saat ile 4 saat arasında değiştirilmesi gerektiği anlatılarak sunumdan kalan ambalajlardaki yağların buzdolabına (+10 - +20) derece arasında saklanması ile bozulmasının engelleneceği bilgisi de verildi.

Fromida Zeytinyağı sahibesi Ayşe Gözde KANDEMİR ise bu eğitimlere sponsor olmaktan mutluluk duyduğunu, kendisininde böyle bir eğitimden sonra markasını oluşturduğunu ulusal ve uluslararası ödülleri nasıl kazandığını anlattı.  Marka oluşturarak , kaliteye ve sağlığa uzanan yolun tüketiciye açılmasına katkı sağlamaktan mutlu olduğunu söyledi.

 

 

 

ANKARA / TAV  ESENBOĞA  AIRPORT  '' TADINDA ANADOLU '' Zeytinyağı Duyusal Analiz Eğitimi  için canı gönülden bizi destekleyen FROMİDA ZEYTİNYAĞI- Ayşe Gözde KANDEMİR ve hangizeytinyagi.com ailesine , Tadında Anadolu firmasına çalışanlarına ve uzmanımız Serdar Öçten ÜNSAL teşekkür ediyoruz.  

Dier Haberler;