ANKARA'DA ZEYT襤N AACI OLMAK !
SOUK KI GECELER襤NDE SIINACAK B襤R YER襤N襤Z YOKSA , YAZIN SICAK KAVURUCU SICAINDA B襤R YUDUM SUYA MUHTA 襤SEN襤Z NASIL YAAR SINIZ ?

01.09.2015 14:03:54Ben bir zeytin aac覺y覺m Ankara sokaklar覺nda , sizler fark覺nda m覺s覺n覺z ? Bilemem ama o karakolda görev yapan polisler  fark覺nda ! 

 襤klim isteklerine göre 800 metre yüksekliklerde ,  400 - 800 mm y覺ll覺k ya覺 alan ve k覺 s覺cakl覺klar覺 -9 dereceleri geçmeyen ortamlarda çok uzun ömürlü  (3000 ya覺nda dünya üzerinde meyve verenleri var)  yaamas覺yla bilinen kutsal bir aaçt覺r. 襤klim isteklerinin yan覺 s覺ra ekonomik olarak varl覺覺n覺 sürdürebilmesi için tar覺m覺n覺n yap覺lmas覺 gerekmektedir.

Zeytinciliin olduu bölgelerde kan覺ksanm覺 bir aaç olarak kimsenin dikkatini çekmez, herkes yolunun üzerinde bulunan aac覺n alt覺ndan,yan覺ndan geçer ama nedense ba覺n覺 kald覺r覺p bakmaz . Çiçeklerinin muhteem güzelliini (gelinlik giymi genç k覺zlar gibi) bahar aylar覺nda farketmezler bile. Oysa bu çiçekler insan覺n ba覺n覺 bile döndürecek güzelliktedir. Zeytine a覺k olmak ona farkl覺 gözle bakmakt覺r, onunla yaamak, onunla konumak, dertlerine ortak olmak, alt覺nda yemek yemek,su içmek, geceleri ay 覺覺覺nda uyumak demektir. Size tarih öncesinden destanlar覺 kula覺n覺za f覺s覺ldayarak ninniler söyler, ikarusun kanatlar覺ndan ,prometeusa , Mysial覺lardan, Romal覺lara kadar olan tarihi dile getirir. Alinda'n覺n hüzünlü hayat hikayesinden, Kleopatran覺n güzelliine yaam覺n kendisidir.

K覺sa bir ön yaz覺dan sonra as覺l konumuzda geçen aac覺m覺z覺n özelliklerine bakal覺m; 20 y覺l önce küçük bir fidan iken zeytin aac覺na a覺k bir polis memuru taraf覺ndan dikildii Ankara Emek mahallesi polis karakolunun bahçesinde muhteem bir aaca dönüebileceinin fark覺ndam覺yd覺k acaba ? K覺 s覺cakl覺k deerlerinin son 20 y覺la bak覺ld覺覺nda k覺 mevsiminde -15 derecenin alt覺nda olan gün say覺s覺 90 günü geçen bir iklimde bu fidan覺n büyümesine nas覺l gerçeklemiti. u anda yirmi ya覺nda olan bu aaç her sene de düzenli ürün vermekteydi. (Periodisite-var yok y覺l覺)  Bu aaç için geçerli deilmiydi ? Kendisini seven insanlar覺n bebek gibi bakarak büyüttüü zeytin aac覺 her y覺l karakolun personelinin sabah kahvalt覺lar覺nda zeytin ihtiyac覺n覺 kar覺l覺yordu. Diktii zeytin fidan覺n覺 görmek nasip olmayan polis memuru yapt覺覺 ile gurur duymal覺yd覺.Geçen yirmi y覺l süresinde aaç kendisini souklara haz覺rlam覺 evrim geçirmi, meyve kabuu ve aaç kal覺nl覺覺 artm覺 , çekirdek büyümü. K覺saca zeytin aac覺 bulunduu iklimin souna kar覺 paltosunu giymiti.

Bütün olumlu gelimeler 覺覺覺nda aaca tek bir sopa (s覺r覺k) vurulmam覺 , demir elementi vereceiz diye gövdesine çivi çak覺lmam覺 , ikence uygulanmam覺, dallar覺na zehir (ilaç) at覺lmam覺 doal ortam覺na b覺rak覺lan aaçta kar覺l覺覺n覺 meyve olarak vermiti.

 

Zeytin aac覺 her ne kadar 覺l覺man ve bol ya覺l覺 iklim isteklerine ihtiyaç duysada sevildiini anlad覺覺nda size bütün benliini sunar ve meyvelerinden yararlanman覺z覺 salar. Mikro klima iklime sahip bölgelerde (Ankara-Nall覺han)-(Erzurum-襤spir) (Artvin-Yusufeli ve Çoruh vadisi)- (Burdur-Göller bölgesi) -(Uak-Eme) - (Eskiehir-Sar覺cakaya) -(Trabzon-Akçaabat) gibi s覺cak vadilerde , 覺l覺man k覺 iklimlerinde yetimektedir.

Yaad覺覺n覺z sokaklara bundan sonra  farkl覺 gözlerle bakman覺z覺 diliyorum, sizin de çevrenizde sizi izleyen sar覺 çiçekleri yada yeil ve siyah gözleri bulabilirsiniz.