ZEYTİNYAĞI TADIM EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYOR
FROMİDA ZEYTİNYAĞI VE www.hangizeytinyagi.com sponsorluğunda Kurumsal Zeytinyağı Tadım Eğitimleri '' TADINDA ANADOLU '' İstanbul ile devam ediyor.

14.08.2015 09:28:09    Ülkemizde zeytinyağı konusunda  tüketici , üretici bilinçlendirmelerinin yanı sıra satış ve pazarlama kısmını oluşturan kurumsal firma çalışanlarınında raflarında tüketiciye sundukları ürünleri tanımaları ve ürün hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları için '' Fromida - Ayşe Gözde KANDEMİR '' ve  '' www.hangizeytinyagi.com '' sponsorluğunda İstanbul'da '' Tadında Anadolu '' firması personeline zeytinyağı tadım uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL tarafından kapsamlı bir zeytinyağı tadım eğitimi verildi.

Yapılan zeytinyağı tadım eğitimi ile zeytinyağında bulunması gereken meyvemsi özelliklerin yanı sıra olumlu acılık ve yakıcılık özellikleri zeytinyağı tadım uzmanımız Serdar Öçten ÜNSAL tarafından katılımcalara ,  Natürel sızma zeytinyağı üretimi,stoklanması,etiket,ambalaj ve satış sırasında yapılması gerekenler, Zeytinyağına olumsuz etki eden Hava, Işık, Isı, Su ve Nem faktörlerinden nasıl korunulacağı  görseller eşliğinde anlatıldı. Market raflarında satışa sunulan natürel sızma zeytinyağı'nın güneş ışınlarından , sıcaklıktan korunması gerektiğinin altı çizildi.

 Zeytinyağı duyusal analizi sırasında panelistlerin neler yapması gerektiği, zeytinyağı tadımının amacı ve nasıl yapıldığı Uzmanımız Serdar Öçten ÜNSAL tarafından katılımcılara uygulamalı olarak anlatıldı. Eğitim sırasında olumsuz özelliklere sahip zeytinyağları ile kusursuz zeytinyağlarının tadımı yapılarak aralarındaki fark görüldü. Özellikle marketlerde satışa sunulan zeytinyağında % 80-90 oranında  POSA-KIZIŞMA  ile RANCİD-OKSİDASYON kusurlarının neden bu kadar çok olduğu ambalaj ve üretim hatalarına dayandığının farkındalığı yaratıldı.

 

Eğitime katılan kurumsal firma '' TADINDA ANADOLU '' çalışanlarına zeytinyağının özellikle çiğ tüketilmesi gerektiği , yemeklerde kullanımı , sağlık açısından faydaları,cilt üzerindeki etkileri anlatılarak satış yerlerinde müşteriye tabaklarda sunulan zeytinyağlarının hava sıcaklığına bağlı olarak 2 saat ile 4 saat arasında değiştirilmesi gerektiği anlatılarak sunumdan kalan ambalajlardaki yağların buzdolabına (+10-20) derece arasında saklanması ile bozulmasının engelleneceği bilgisi de verildi.

Natürel zeytinyağında bulunması gereken meyvemsi özelliklerin taze biçilmiş çimen , yeşil domates sapı, baharlı bitkiler,turunçgillerin çiçekleri, orman meyveleri kokuları olduğu, ağızda oluşan acılığın meyveden geçen oleuropein'den kaynaklandığını bu maddenin antioksidan özelliklere sahip olarak insan vücuduna faydalı olduğu, boğazda oluşan yakıcılığın ise Oleochantal maddesinden kaynaklandığı ve iyi bir ağrı kesici antioksidan görevi gördüğü bilgisi verildi.

Eğitim için canı gönülden bizi destekleyen FROMİDA ZEYTİNYAĞI- Ayşe Gözde KANDEMİR ve hangizeytinyagi.com ailesine , Tadında Anadolu firmasına ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

Dier Haberler;