6.ALAÇATI OT FESTİVALİ / ZEYTİNYAĞI
26 MART 2015 - 29 MART 2015 TARİHLERİ ARASINDA ALAÇATI 6. OT FESTİVALİ ŞENLİĞİ İZMİR'DE YAPILDI.

01.04.2015 09:25:0328 MART 2015 Tarihinde İzmir / ALAÇATI 6. ot festivali şenlikleri kapsamında saat : 12.00 / 13.00 arasında Köstem otelde Zeytinyağı tadım uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL tarafından Nar Gourmet sponsorluğunda katılımcılara Zeytinyağı üretimi,  doğru bilinen yanlışlar ve zeytinyağı tadımı hakkında bilgi verildi.

 

Katılımın yoğun yaşandığı bilgilendirme toplantısında yer bulamayan konukların merdivenlere oturduğu gözlemlendi. Zeytinyağı Tadım Uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL katılımcılara Natürel sızma Zeytinyağı kalite kriterlerini anlatarak , zeytinyağında bulunması gereken meyvemsi kokuların ; yeşil çimen , yeşil elma,yeşil muz kabuğu,çağla badem,enginar,üzüm koruğu,ceviz yaprağı, roka,okaliptus,yeşil biber,biberiye, turunç , portakal ve mandalina çiçeği, limon çiçeği, bal ve polen olması gerektiğinin altını çizerek bu kokuların nasıl hissedilmesi gerektiğini uygulamalı olarak anlattı.

“Anadolu Zeytinyağları Projesi”ni hayata geçiren Nar Gourmet, kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya olan

eşsiz zeytinlerden üretilen zeytinyağı çeşitlerini dünyaya tanıtıyor. Anadolu’ya özgü nadide zeytinleri hasat edildikten

sonra iki saat içinde Mobil Zeytinyağı İşleme Tesisi’nde işleyen Nar Gourmet, özgün zeytinyağı türlerinin uluslararası

literatürde yer edinmesini hedefliyor. 

Yine natürel sızma zeytinyağı içerisinde bulunması gereken Oleuropein acılığının dilin hangi taraflarında alınacağının anlatılmasının ardından boğazda hissedilen ve Olechantal maddesinin verdiği yakıcılığın neye benzediğini öğrenen konuklara bütün olumlu özelliklere sahip zeytinyağlarının tadımları Zeytinyağı tadım uzmanı  Serdar Öçten ÜNSAL tarafından anlatılarak uygulamlı olarak gösterildi.

MOBİL ZEYTİNYAĞI ÜNİTESİ

 

Ülkemiz mevcut gen kaynakları ile artık üretim miktarından ziyade yüksek kalitesi sebebiyle dünya piyasalarına girmek ve sağlık değeri yüksek olan ürünlerle pazarda yer almak amaçlanmaktadır. Bunun için bütün yerel çeşitlerimizin gerçek lezzet ve sağlık değerlerinin ortaya konması ve bunların üretimlerinin teşvik edilmesi gerekli olup bu kapsamda üretim yapabilmek için her yörede kusursuz üretim yapacak tesis bulmak mümkün olmayınca “Mobil Zeytinyağı Ünitesi” projesi fikri ortaya çıkmıştır. 2003 yılında başlanan Devlet Planlama Teykilatı (DPT) projesi kapsamında Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yürütülen zeytin gen kaynaklarına ilişkin çalışmalarda laboratuar ölçekli olarak planlanan böyle bir ünite şimdi NAR Gourmet ile birlikte küçük bir butik zeytinyağı işletmesi haline dönüştürülmüştür.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın SANTEZ proje hibeleri kapsamında desteklenen ve NAR Gourmet’nin de maddi katkılarıyla, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü liderliğinde Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve Bornova Zeytincilik Araştırma İstasyonu destekleriyle ülkemiz zeytin gen kaynakları açısından devrim olabilecek bu proje devreye girmiştir. Proje kapsamında yöresel çeşitlerin yerinde ve butik kalitesinde kusursuz işlenmesi amacıyla Mobil Zeytinyağı Ünitesi tasarlanmıştır. Beş il ve beş çeşit seçilmiş ve bu yöresel çeşitlerin, yerinde naturel sızma zeytinyağına işlenmesi planlanmıştır.

 

 

Tır üzerine monte edilen bir konteyner tasarımı yapılmış ve içine monte edilen zeytinyağı işleme makinesi ise NAR Gourmet tarafından İtalya’da özel olarak yaptırılmıştır. Tamamen butik özelliklere sahip bu makinede her aşamadaki sensörler ile sıcaklıklar kayıt edilebilmektedir. Kırıcısı soğutulan, malaksörü vakum altında çalışan, seperatör sistemi olmayan, dekantör çıkışı filtre sistemi ve ardından bag-in-box dolumu sistemi olan bir makine kullanılmaktadır. 

Natürel sızma zeytinyağı için olumlu özelliklerin yanı sıra olmaması gereken olumsuz özelliklerde konuklara anlatılarak bilgi sahibi olmaları sağlandı. Olumsuz özelliklerin nasıl oluştuğu, zeytinyağının saklama ve koruma şartlarının nasıl oluşturulacağı hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı.

Özellikle yapılan sunumlarda zeytinyağının koyu renkli cam ambalajlarda olması gerektiğinin altı çizilerek, zeytinyağının rengi ve donma özelliğinin bir kalite kriteri olmadığı vurgusu yapıldı. Saklama sıcaklıkları ise 18-22 C arasında olması gereken zeytinyağının 4 önemli faktörden uzak tutulması 

1- Oksijen

2- Işık

3- Sıcaklık

4- Nem ve su

önemi konuklara anlatılarak , yapılan tadımların ardından bilgilendirme toplantısına son verildi. Festival komitesi tarafından Zeytinyağı Tadım Uzmanı Serdar Öçten ÜNSAL' plaket verilerek teşekkür edildi.

Bu etkinlikte bilgilendirmeye destek veren NAR GOURMET firmasına , genel müdürü Sayın Samir BAYRAKTAR'a ve Aslı AKSOY'a şahsım ve katılımcılar adına teşekkür ediyorum.

Dier Haberler;