2015 YILI İÇERİSİNDE TAĞŞİŞLİ ZEYTİNYAĞLARI 'MI TÜKETECEĞİZ ?
2014/2015 SEZONUNDA ZEYTİN ÜRETİMİNDE MEYDANA GELEN REKOLTE DÜŞÜKLÜĞÜNÜN ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI'NA GETİRECEĞİ SORUNLAR !

15.11.2014 18:38:29Değerli okuyucular ve zeytindostları,


2014/2015 zeytin sezonu başladığında zeytin ağaçlarında açan çiçeklerin yoğunluğunun rehaveti her üreticinin içinde bahar havası estirmeye başlamıştı. Mayıs ayı ortalarında zeytin ağaçları gelinlik giymişcesine, nazire yapar gibi üzülmeyin bereketli bir yıl geçireceğiz diyordu.
 
 Ancak doğayla savaşmak kolay mıydı ? Çiçeklenme döneminde ısı farklılıklarını nasıl engelleyecekti üretici ? Pamuklu bit, sap sokan ve zeytin kurdu gibi zararlılarla nasıl mücadele edeceklerdi ? 
 
Zamansız aşırı yağan yağmurlar çiçek tozlarının dağılmasını engelledi ve tozlama oluşmadı, aşırı sıcaklar çiçekleri kuruttu, dallarda meyveye dönmeye çalışan zeytinleri bir de dolu vurdu. 
 
Kalan sağlar bizim düşüncesi ile mutlu olmaya çalışan üreticinin yakası dertten bir türlü kurtulamıyordu. Kalan meyvelere de zeytin kurdu zararlısı dadanınca elde avuçta bir şey kalmadı.Sezon başlamadan ağaçların altı dökülen zeytinlerle doldu.
 
Marmara bölgesinde geçen yıla göre % 75 verim düşüklüğü yaşanıyor, sofralık çeşit ola Trilye (Gemlik) bu yıl yok ! Zeytin üreticileri depolarına koyacak ürün bulamıyor. Ne olacak ? Fiyatlar yükselecek, sofralık zeytin bulamayan tüccarlar, Gemlik çeşidinin içerisine ayvalık, domat elek altı, uslu, tavşan yüreği, memecik vs çeşitleri karıştıracaklar. Diğer çeşitler aslında daha çok  yağlık olarak tüketime uygun , zaten az olan üretimin bir kısmı da sofralık değerlendirilince yağlık zeytin bulana aşk olsun ! 
 
İspanya sorun yaşıyor, İtalya sefasını sürüyor, 3.15 euro olan yunan zeytinyağı İtalya'da kimlik değiştirerek 7.50 eurodan alıcı buluyor. İtalyan tüccarlar çoktan bağlantılarını kurdular.
 
 Zeytinyağı yükselen trendi ile başımızı döndürüyor.
 
Ülkemizde sezon başında  yetkili ağızlar tarafından 190.000 ton zeytinyağı üreteceğimizi öngören açıklamalar yapıldı. Daha sonra bazı bölgelerde bu kurumlara bağlı çalışan rekolte tahmininde yardımcı olan arkadaşlar eyvah eyvah diyorlar, neden ? 
 
Evdeki hesap çarşıya uymadı da ondan. Açıkladıkları rakamlarla çelişkiye düşmeye başladılar, bölgelerinde oluşacak rekoltede revize edilmesi gerekiyordu, dolayısı ile ülke rekoltesinin revize edilmeye ihtiyacı vardı. 
 
Şimdi şöyle bir soru aklımıza geliyor ; acaba rekolte açıklanırken üretici baskı altında tutularak, oluşacak fiyat dalgalanmalarının önüne mi geçilmek istenmişti ? Yani fiyatlar yükselecek, sektörün abileri depolarını doldursunlar da fiyat artışından etkilenmesinler miydi amaç !
 
Geçtiğimiz sezon kg /6.50 TL aralığından başlayan dökme zeytinyağı fiyatları kg/9.00 TL ye kadar çıkmıştı. Şimdi sezon başı zeytinyağı fiyatları halen kg/9.00 TL - 11.00 TL aralığında ve  yükseliş trendinde. 2015 ilkbaharının sonuna doğru fiyatların daha da yukarı gidebileceğini görmek süpriz olmasa gerek.
 
Duyusal ve kimyasal açıdan değerlendirilen kusursuz yağların fiyatı 12.00 TL ile 30.00 TL arasından satılıyor, butik üreticilerin kazanma vakti geldi artık. Gerçek natürel sızma zeytinyağı fiyatlar açısından butik üreticinin yüzünü güldürecek duruma geldi, ancak yeterli ürün olmaması rafların boşalması anlamına da geliyor. Süreklilik olmaması, ürüne her zaman ulaşamak pazarlama sorunlarınıda beraber getiriyor. 
 
Konvansiyonel üretim yapan, üretimi olmayıp piyasadan yağ toplayan firmalar raflara koyacak yağ bulamayacaklar, geçen yıldan stok yağlarımızda yok, peki değirmenin suyu pardon yağı nereden gelecek ?
 
Rafine pirina yağları, komşudan kaçak giren (Suriye) yağları , kanola , ayçiçek vs bitkisel yağlar acaba açıklanan rekolte tahminine dahil edilmiş olabilir miydi? Geçtiğimiz sezonda  pirina yağları ve kaçak yağların tağşişte kullanıldığını düşündüğümüzde , üstelik kolon sızması yapacak rafinajlık yağında olmadığını var sayarak bu sezon için daha vahim ne olabilir diye düşünmeden de geçemiyorum.